IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Словения поиска всички страни от Западните Балкани да влязат в ЕС до 2030 г.

Блокът е разделен относно необходимостта от разширяване и скоростта, с която да бъдат приети страните

23:22 | 01.10.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg</em></p>

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

ЕС трябва да се разшири, като включи всички страни от Западните Балкани до края на десетилетието, гласи предложение на ротационния председател на блока Словения, което изненада останалите страни членки преди срещата на върха идната седмица, пише Financial Times.

Идеята за бързото присъединяване на страните към ЕС, включително Сърбия и Босна и Херцеговина, беше изразена в петък от Словения. Това се случва преди срещата на лидерите на ЕС, на която те трябва да обсъдят разширяването на блока с 27 страни членки.

Предложението, направено на среща на постоянните представители в Брюксел, е изненадало останалите страни членки и беше определено от някои като напълно нереалистично предвид икономическите и политическите предизвикателства в региона.

Разширяването е много чувствителен въпрос за ЕС, който е разделен относно нуждата от разширяване и скоростта, с която страните трябва да бъдат приети в блока. Но съюзът е подложен на натиск да продължи преговорите за присъединяване със страните от Западните Балкани, които също така поддържат близки отношения с Китай и Русия.

ЕС прибави 13 страни членки между 2004 и 2013 г. при бързото си разширяване. След това бившият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер обеща замразяване на разширяването до 2019 г., но някои страни кандидатки стават все по-нетърпеливи, докато Брюксел продължава да протака.

Лидерите на страните членки на ЕС и на шестте страни от Западните Балкани – Албания, Босна, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия, ще присъстват на срещата на върха в сряда.

Дипломати от страните членки, които искат Брюксел да ускори преговорите със страните от Западните Балкани – най-вече тези от източните и южните области на блока, настояват за „амбициозно“ говорене относно присъединяването на срещата на върха, но признаха, че твърд краен срок е политически взривоопасен.

Позицията на ЕС към региона е усложнена допълнително от факта, че пет страни членки – Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания, не признават Косово, което обяви независимост от Сърбия през 2008 г.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен направи обиколка на страните от Западните Балкани преди срещата на върха, като потвърди подкрепата си за тях, включително Сърбия, за присъединяване към съюза. Но политици в региона гледат на въпроса с голяма тревога, а апетитът за ново разширяване е слаб в редица по-големи страни членки.

Комисията, която ръководи процеса по оценка на напредъка към членство в ЕС, заяви, че националните правителства трябва да постигнат напредък с Албания и Северна Македония „възможно най-скоро“. Двете страни трябваше да започнат преговори за членство в ЕС миналата година, но напредъкът е блокиран заради липсата на единодушна подкрепа от страните членки.

Правителството на Словения е отказало коментар. Северна Македония, която е една от страните-кандидатки, заяви, че приветства тласъка, който Словения дава на преговорите, и допълни, че е „време ЕС да изпълни обещанията си“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още