Европейските акции се обезцениха до най-ниското си ниво от два месеца насам в първия търговски ден на октомври, следвайки разпродажбите в САЩ и Азия и след първия месечен спад за годината, отчетен едва през септември.
Инвеститорите остават загрижени за ускоряващата се инфлация и забавянето на глобалния растеж. Броят на седмичните молби за обезщетения при безработица в САЩ нарасна за трета поредна седмица, продажбите на дребно в Германия растат по-слабо от очакваното през август, а недостигът на електроенергия в Китай вероятно ще окаже допълнителен натиск върху световните вериги на доставки.
Европейският бенчмарк Stoxx 600 се понижава с 0,8%, като 19 от 20-те му индустриални подгрупи отбелязват понижения. Енергийната криза в целия континент и твърде разтегнатите оценки на акциите допринесоха за рисковото настроение, коментира Bloomberg. Доставчикът за хазартната индустрия Kindred Group Plc се обезцени с 8,6%, след като прекрати услугите за граждани на Нидерландия.
На германския фондов пазар започва поредният тест за границата от 15 000 пункта. Dax загуби 1,2% в петък сутринта и се търгува на равнище от 15 082 пункта. Временно водещият индекс се свлече до 14 984 пункта. В четвъртък индексът се сви с 0,7 процента и затвори на ниво от 15 261 пункта.
„Все повече и повече инвеститори поставят под въпрос ралито на годината“, отбелязва портфолио мениджърът Томас Алтман от мениджъра на активи QC Partners. Фокусът е върху въпроса дали компаниите биха могли да постигнат очакваните печалби дори ако лихвените проценти в САЩ бъдат повишени по-рано и по-бързо.
Продължаващите опасения, че скоро централните банки ще изпомпват по-малко пари на пазарите поради нарастващата инфлация, натежаха значително върху Dax тази седмица. За момента германският бенчмарк отчита седмичен спад от 2,5%.
MDax се свива в петък с 0,98 % до 34 031,30 пункта. Водещият индекс на еврозоната EuroStoxx 50, който за пръв път от юли падна под границата от 4 000 пункта, за последно отново бе на ниво от 4004,49 пункта, което означава минус 1,08 процента. В началото на петъчната сесия FTSE 100 в Лондон се понижава с над 1%, а в Париж CAC 40 губи над 1% до около 6 445 пункта.
Борсовият месец октомври има репутацията на месец със силни сривове. За последно той потвърди този имидж през 2008 г. по време на финансовата криза. Сравненията със ситуацията по това време и текущия месец на борсата са съмнителни, засега няма следи от срив. Но началото на октомври 2021 г. е най-малкото бурно, коментира германският Handelsblatt.
Според последното проучване на Bank of America, проведено сред повече от 200 международни мениджъри на активи, броят на инвеститорите, които очакват по-дълго рали в Европа, дори се е увеличил напоследък - въпреки че оценките на икономическото развитие са станали по-песимистични. Но слабото от известно време евро дава повод на анализаторите да предполагат, че в частност чуждестранните инвеститори са продавали европейски акции през последните няколко дни. Общата валута достигна ново годишно дъно от 1,1561 долара за евро в началото на търговията в петък. Преди седмица тази стойност беше 1,1712 долара.
*Към 11:30 часа