Германия е изправена пред ключов вот днес (26 септември), който ще покаже дали е дошъл краят на хегемонията на консервативния блок - обединението на Християндемакратическия съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС), в последните години. Едно е сигурно - досегашният канцлер Ангела Меркел си отива от политическия живот на Германия след 16 години начело на страната, но засега не е ясно кой ще я замени на поста.
Последните проучвания предсказват оспорвана битка - ХДС изостава от социалдемократите, но разликата е в рамките на статистическата грешка - около 3%, посочва европейското издание Politico. Анкетите дават 25% за Социалдемократическата партия, оглавявана от Олаф Шолц, и около 22% за християндемократите и техния нов лидер Армин Лашет.
Самата Ангела Меркел даде силна подкрепа за своя наследник в при закриването на предизборната кампания в събота (25 септември) в родния град на Лашет - Аахен.
"По време на предизборната кампания може да имате усещането по някоя от темите, че може би не е толкова важно кой управлява Германия. Но от моя опит в политическия живот на канцлера понякога е всичко друго, но не и маловажно кой управлява, когато трябва да бъде взето правилното решение", коментира тя и допълни: "Става въпрос да запазим Германия стабилна. Става въпрос за Вашето бъдеще".
В своята реч Меркел не спомена името на Олаф Шолц, но от думите ѝ стана ясно, че тя предупреждава за ляво управление, което може да реши да увеличи данъците, както и да изолира Германия от международната сцена, отбелязва още Politico.
Още преди ден социалдемократите обаче категорично отхвърлиха подобни твърдения, заявявайки, че ХДС/ХСС просто нямат убедителна предизборна програма. Самият Шолц коментира, че би искал да управлява в коалиция със Зелените и либералната Свободна демократична партия (FDP), но би влязъл в съюз и със Зелените и крайнолявата партия "Левите".
Социологическите проучвания показват, че третата позиция ще заемат "Зелените" (с около 16%) от гласовете, а четвъртото място си оспорват националистическата "Алтернатива за Германия" (AfD) и FDP с по 11%. За "Левите" се очаква да гласуват около 6% от германците.
германия
В своята реч в Аахен Армин Лашет посочи някои от предизвикателствата пред Германия през следващите години. Едно от тях е трансформацията на индустрията в нисковъглеродна. "Ние трябва да управляваме този процес по социално приемлив начин или страната ще изпадне в колапс", категоричен беше той. Лашет призова още и за единство на ЕС, чиято "роля е все по-важна в този несигурен свят".
Новият лидер на ХДС коментира проблемите с върховенството на закона в някои страни от общността с думите: "Да, има някои несъгласия днес. Но ние няма да бъдем в състояние да опазим тази Европа обединена без Полша, без Централна и Източна Европа, без Балтийските страни или Унгария".
Първите резултати от екзит половете ще бъдат публикувани още в 18 часа (19 часа българско време), но всъщност всичко тепърва започва - трябва да бъдат формирани коалиции, които ще изискват участието на поне три партии, отбелязва Bloomberg. Ако резултатите наистина са толкова близки, вероятно това ще отнеме седмици и дори месеци.
Агенцията припомня, че след изборите през 2017 година преговорите за създаване на управляваща коалиция отнеха 171 дни. Съгласно германската Конституция Меркел ще остане канцлер, докато мнозинство от депутатите в Бундестага избере неин приемник. През това време няма официални ограничения върху правомощията ù.
В Аахен Лашет беше оптимист за следващите дни. Politico обаче припомня, че един друг почти сигурен кандидат за канцлер на Германия - социалдемократът Мартин Шулц, преди четири години закри своята предизборна кампания в този град. На следващия ден Шулц трябваше да признае своето поражение.