IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ердоган и липсата на търпение към централната банка

Днес регулаторът в Турция трябва да вземе решение дали да намали основния лихвен процент в страната

11:08 | 23.09.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Турската централна банка започна да подготвя почвата за намаляване на основния лихвен процент – решение, искано от президента Реджеп Тайип Ердоган. Повечето анализатори обаче не смятат, че регулаторът ще предприеме стъпката тази седмица заради рязкото ускоряване на инфлацията и поевтиняването на лирата, коментира Bloomberg.

Банката държи основния си лихвен процент на ниво от 19% от март насам, когато Ердоган избра Шахап Кавджъоглу за неин гуверньор. Това прави лихвата една от най-високите в света – макар че такава е и инфлацията, която достигна 19,25% миналия месец.

Днес предстои да видим какво ще реши централната банка, но преди това има четири ключови въпроса.

Ще има ли понижение на основната лихва?

След като месеци наред централната банка заемаше позиция, че по-скоро би увеличила лихвата, което позволи на лирата да се възстанови от историческото си дъно през юни, през последните седмици регулаторът промени настроенията си.

На конферентен разговор с инвеститори от 1 септември Кавджъоглу не повтори ангажимента си да запази основната лихва над инфлацията. Два дни по-късно данните показаха, че инфлацията наистина задмина основния лихвен процент, което остави реалните лихви отрицателни.

Кавджъоглу освен това започна да омаловажава тази „обща“ инфлация и вместо това подчерта, че „основната“ инфлация – която е по-ниска – е по-подходящ показател заради сътресенията около пандемията. Той добави, че политиката е достатъчно затегната и прогнозира тенденция към понижаващи се цени през четвъртото тримесечие.

Инвеститорите възприеха това като сигнал за понижаване на лихвите, а някои дори предупредиха, че това ще е „грешка“, ако се случи твърде рано.

14 от 17 икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакват облекчаване на политиката да започне през четвъртото тримесечие, а двама очакват това да се случи още тази седмица.

Колко дълго ще чака Ердоган?

Според много анализатори Ердоган сякаш става все по-нетърпелив към паричните стимули, тъй като заемите са скъпи, а предстоят трудни избори през 2023 г. Някои казват, че понижаване на лихвите може дори да сигнализира по-ранен вот.

През последните месеци централната банка призова за търпение заради неочаквания инфлационен натиск в резултат на нарастващите световни цени на суровините и ръст в търсенето през лятото след облекчаване на ограниченията около пандемията.

Въпреки риска от обезценяване на лирата и упорито високата инфлация Ердоган вероятно ще получи скоро това, което иска.

Описвайки се само като „враг на лихвените проценти“, той отстрани последните три гуверньора на централната банка в рамките на 20 месеца заради несъгласия по политиката.

Напрежението на пазарите „са напът да се увеличат, тъй като президентът Ердоган продължава да трупа политически натиск за понижаване на лихвите, а инфлационният натиск също расте“, казва глобалният ръководител по проучванията на развиващите се пазари в Societe Generale Финикс Калън.

Кога ще се забави инфлацията?

Очаква се годишната обща инфлация да остане висока до края на октомври и да започне да се забавя през ноември заради ефекта от скока в края на миналата година, откогато тя не спира и да се ускорява.

Правителството прогнозира инфлацията да се забави до 16,2% до края на годината, докато Goldman Sachs и Deutsche Bank прогнозират 16,7%. Това би трябвало да осигури прозорец за поне едно понижение на лихвите през четвъртото тримесечие, казват повечето анализатори.

Въпреки това тъй като вносът на Турция е голям, допълнително отслабване на лирата може да ускори повече инфлацията и да усложни или дори да не допусне забавянето ѝ. Високите цени на вноса бяха отразени в скока на годишна база от 45,5% на индекса на производствените цени миналия месец.

Друг риск е, че Федералният резерв на САЩ премахва стимулите си от времето на пандемията по-рано от очакваното, което може да повиши доходността по американските държавни ценни книжа и да засегне валутите на развиващите се пазари с висок външен дълг, сред които е и Турция.

Анализаторите казват, че най-големият проблем е по-слабият авторитет на централната банка заради политическата намеса, което ще доведе до години от двуцифрен ръст на цените и слабо доверие, че инфлацията може скоро да се завърне към целта от 5%.

Как се подготвят инвеститорите и вложителите?

Когато Кавджъоглу омаловажи инфлационния натиск по-рано този месец, лирата отслабна с 1,5%, което бе най-рязкото поевтиняване от май. Цената ѝ е спаднала с почти 15%, откакто Ердоган замени предшественика на Кавджъоглу Наджъ Агбал през март.

Чуждестранните инвеститори държат само около 5% турски дълг, след като намаляват притежанията си от години насам.

Въпреки това някои казват, че възстановяването на износа, приходите от туризма и чуждестранните резерви на централната банка правят активите в лири по-атрактивни.

„Усещането ми е, че има известно придвижване към отслабване от страна на властите, но не смятам, че някой очаква понижение [на лихвите] на следващата среща“, казва портфолио мениджърът в Aberdeen Standard Investments Кийран Къртис.

В Турция нарастващите цени на основните стоки, например храна и мебели, доведоха до рекордно търсене на злато и долари от много хора и компании. Те са държали 238 млрд. долара в твърди валути този месец.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:57 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още