По традиция Investor.bg представя по-значимите политически и икономически събития от изминалата седмица, които имаха потенциала да задвижат пазарите в една или друга посока.
България
Във вторник президентът Румен Радев подписа указа за разпускане на Народното събрание на 16 септември и за насрочване на парламентарни избори на 14 ноември, едновременно с първия тур на изборите за президент. За пръв път в историята ни служебен кабинет предава властта на служебно правителство, като съставът му се запазва с три изключения. Новите министри в състава на кабинета „Янев 2" са Валери Белчев - служебен министър на финансите, Христо Алексиев - служебен министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията, и Даниела Везиева - служебен министър на икономиката.
В края на седмицата двама от най-популярните министри - на икономиката и на финансите - Кирил Петков и Асен Василев, представиха своя нов политически проект. Мястото на срещата, на която присъстваха и техни съмишленици, беше център „Проджект лаб“ на столичния бул. „Мария Луиза“.
„В последните 4 месеца ние започнахме промяната и имахме много конкретни и ясни цели – да спрем корупцията и кражбите, да освободим малкия и среден бизнес да работи спокойно, да привлечем високотехнологични инвестиции. Цялото благоденствие, което бъде събрано, трябва да се разпредели по-справедливо. Бюджетът показа точно това - когато можем и да намалим дефицита, и да разпределим средствата при пенсионери, хората от здравеопазването и образованието. Искаме тези 4 месеца да ги продължим през следващите 4 години", посочи Кирил Петков при представянето на новата формация. От своя страна Асен Василев посочи, че данъците у нас няма нужда да се пипат – нито нагоре, нито надолу.
"Имаме достатъчно постъпление и да имаме нормално образование, нормално здравеопазването и да си направим инфраструктурата. Проблемът е, че няма контрол на разходването на парите. Ние плащаме тройно и четворно за прости неща", отбеляза Василев по време на представянето на новата формация.
Служебният премиер Стефан Янев заяви, че има "непреодолим" проблем за внасянето на плана за възстановяване и устойчивост в Брюксел, защото оттам настояват да се постави точна дата за затваряне на комплекса мини и ТЕЦ-ове на въглища "Марица-изток". "Ние сме изправени пред дилемата дали можем да вземем такова решение, или да се опитаме да намерим друго решение с ЕК", каза Янев. Според него датата 2036 г. за затваряне на "Мариците" е приемлива, но темата ще бъде поставена и на политическо ниво в Европейския съвет. Ще търсим варианти за решение и най-късно да края на септември или началото на октомври Планът за възстановяване ще бъде изпратен, каза Янев. По него България очаква 12 млрд. лв. безвъзмездно, а и над милиард аванс през тази година.
Оставаме на политическа вълна. До Коледа Бюрото за защита на свидетели трябва да е извадено от контрола на главния прокурор и прехвърлено в правомощията на министъра на правосъдието в резултат от приетите през миналата седмица законови промени, които станаха възможни въпреки упоритата съпротива на ГЕРБ и ДПС.
Общо 934 души са били подслушвани по време на протестите от лятото на миналата година, е установила временната комисия за проучване на фактите и обстоятелствата за полицейското насилие и подслушването на протестиращи, политици и активисти в антиправителствените протести. Комисията обаче не може да оповести имената на подслушваните, защото информацията е класифицирана.
Износът продължава да расте и през юли с 18.8% спрямо юли 2020 г. по данни на НСИ. Общо продажбите на български стоки в чужбина от началото на годината до края на седмия месец възлизат на малко под 38 млрд. лв., което е с една пета повече от същия период на миналата година. Стойността е по-висока и от съответния период на предкризисната 2019 г., когато експортът е бил за 33.6 млрд. лв. Влияние върху данните тази година обаче оказват и по-високите цени на много суровини и борсови стоки, които България продава навън.
В рамките на шести аукцион за тази година Министерството на финансите ще предложи ДКЦ на стойност от 300 млн. лв. с фиксирана лихва от 0.1% за 10 години. Облигациите, които ще се предлагат на аукциона, са част от емисията от февруари по-рано тази година. Досега през 2021 г. България е емитирала на вътрешните пазари нов дълг в размер на 1 млрд. лева. Таванът на дълга, заложен в държавния бюджет, за тази година е 4,5 млрд. лева.
ЕС и еврозоната
В Германия местният жп оператор Deutsche Bahn и синдикатът на машинистите GDL са разрешили спора си и са договорили нов колективен договор. Членовете на GDL получават два бонуса заради коронавируса в размер на до 600 евро и по-късно 400 евро, както и увеличение на заплатите с 3,3%. То ще се изплаща на два етапа, като първото увеличение започва на 1 декември. Колективният договор е в сила до 31 октомври 2023 г. За първи път GDL сключва колективни договори не само за служители във влаковете, но и за администрацията и за тези в заводите.
Жилищните компании Vonovia и Deutsche Wohnen продават недвижими имоти в Берлин на обща стойност 2,46 милиарда евро на публичния сектор. Берлинският сенат обяви, че преговорите са приключили. В момента Vonovia се опитва да поеме по-малкия си конкурент, Deutsche Wohnen.
Според изчисленията на Федералната статистическа служба въглищата отново са най-важният енергиен източник в Германия през първата половина на 2021 г. Като цяло изкопаемите горива представляват 56% от производството на електроенергия.
Делът на възобновяемите енергийни източници намалява с общо 11,7 процентни пункта до 44% в сравнение със същия период на предходната година. През първата половина на годината са произведени общо 258,9 милиарда киловатчаса електроенергия – с 10,0 милиарда киловатчаса, или 4,0%, повече.
ЕС ще да отговори на предизвикателството от Китай с вдигане на разходите за инфраструктура и с други проекти, чрез които да се конкурира с нарастващото икономическо и политическо влияние, спечелено от Пекин благодарение на неговата инициатива "Един пояс, един път". Това стана ясно от годишната реч "За състоянието на съюза" на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, в която бе представена новата стратегия за свързаност, наречена Global Gateway (Световен портал). ЕС се справи добре с пандемията досега, като над 70% от възрастните са напълно ваксинирани, каза Фон дер Лайен. Сега ставало въпрос за ускоряване на глобалната кампания за ваксиниране, поради което ЕС ще дари още 200 милиона дози ваксини за п -бедните страни в допълнение към 250 милиона, които вече са обещани. Сред приоритетите на бъдещата политика на ЕК Фон дер Лайен посочи увеличените усилия в областта на цифровизацията и разширяването на технологиите за производство на чипове, както и опазването на климата.
Правителството на Обединеното кралство отново отложи въвеждането на контрол върху вноса на продукти от ЕС. Посочената причина е, че пандемията е оказала повече дългосрочни ефекти върху компаниите, отколкото се очакваше през март. Първоначално британският граничен контрол трябваше да започне да се осъществява от 1 януари 2022 г. Пълният контрол на вноса в области като храни и животински продукти беше планиран от 1 октомври. Пълните митнически декларации сега трябва да влязат в сила в края на годината, както е планирано, но прегледът на някои области ще бъде отложен за юли 2022 г. Същото важи и за изискванията за декларации за сигурност.
Според изчисленията на статистическото бюро ONS понастоящем във Великобритания има най-много свободни работни места, откакто се води статистиката през 2001 г. Общо има повече от милион свободни работни места. Има недостиг на 100 000 шофьори на камиони, което е една от основните причини за настоящите затруднения за доставките в страната. Има и десетки хиляди свободни работни места в сектора за медицинските сестри и здравеопазването като цяло.САЩ
Инфлационният натиск в САЩ отслабна леко. Инфлацията спадна до 5.3% през август в сравнение със същия месец на предходната година (юли: + 5.4%).
След изключването на волатилните компоненти храни и енергия т. нар. основна инфлация се е покачила с 0,1% спрямо предходния месец – най-малкия ръст от февруари насам и отражение на спада на цените на използваните автомобили, самолетните билети и автомобилните застраховки. Икономисти, участвали в допитване на Bloomberg, очакваха ръст от 0,4% на общия индекс спрямо предходния месец и с 5,3% на годишна база.
Американският президент Джо Байдън е предложил среща на китайския си колега Си Цзинпин по време на телефонния им разговор миналата седмица, но не се е стигнало до договорка, предават Financial Times и Bloomberg, цитирайки свои източници. Според британското издание Байдън е направил предложението в опит за прекратяване на блокирането в отношенията между Вашингтон и Пекин, но Си не го приел и вместо това е настоял първо САЩ да смекчат тона към Китай. По-късно американският президент заяви, че публикацията не отговаря на истината.
Азия
Очевидно китайското правителство е готово да остави изпадналата в криза компания за недвижими имоти Evergrande да фалира. В коментар в държавен вестник се казва, че намесата на правителството е малко вероятна, отчасти защото няма да има големи шокови вълни за финансовата система. Evergrande е вторият по големина имотен предприемач в Китай. Неговите задължения възлизат на около 2% от брутния вътрешен продукт на Китай. Evergrande имаше проблеми с плащанията няколко пъти от юни насам и не успява да си подсигури нова ликвидност.
Южнокорейският антитръстов орган наложи на Google глоба от около 150 милиона евро. Твърди се, че американската група е злоупотребила с господстващото си положение в операционните системи за мобилни телефони и на пазара на приложения, за да консолидира пазарната си мощ и по този начин да възпрепятства свободната конкуренция. Google обяви, че би искал да обжалва решението.
Афганистан може да се надява на около един милиард щатски долара хуманитарна помощ дори и при управление на талибанския режим, обяви Организацията на обединените нации след дарителска конференция в Женева.
Глобалната икономика
Световната банка спира да публикува годишната си класация Doing Business. Поводът е доклад за разследване на адвокатската кантора WilmerHale, според който водещи представители на Световната банка са оказали натиск за подобряване на класирането на Китай в класацията за 2018 г. Световната банка оттегли доклада, след като разследването разкри начина за разкраяване на рейтингите за страната. Сред споменатите представители на Световната банка са тогавашният президент Джим Йон Ким и Кристалина Георгиева, настоящият ръководител на Международния валутен фонд и бивш управляващ директор на Световната банка. Георгиева отрече обвиненията.