Германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Еманюел Макрон обещаха да продължат да работят в тясно сътрудничество, докато бъде сформирано ново германско правителство след изборите на 26 септември, на които Меркел не е кандидат, предава Ройтерс.
Меркел, която остана във властта 16 години, работи с четирима френски президенти и изгради близки отношения с всички въпреки леко колебливото начало с Макрон.
Въпреки тези отношения, олицетворявани от споразумението на стойност 750 млрд. евро за подкрепа на страните членки на ЕС за справяне с пандемията, Макрон е притеснен от политическата парализа след изборите, твърдят негови съветници.
Обичайно дългият период за създаване на коалиция в Германия може да затрудни Франция да задейства амбициозния си дневен ред с реформи в ЕС, когато поеме ротационното председателство на съюза през първото полугодие на следващата година.
Според германската Конституция Меркел ще остане канцлер, докато мнозинството депутати в Бундестага избере наследник. Няма официални ограничения на правомощията ѝ, въпреки че Меркел е политик, който търси консенсус, а предишни канцлери не вземаха радикални решения през този период.
„До сформирането на правителството, госпожа канцлерът, скъпата Ангела Меркел, и аз ще продължим да работим рамо до рамо по големите проблеми, за които се стремим да намерим френско-германски решения, както сме го правили от първия ден“, заяви Макрон на стъпалата на Елисейския дворец преди работна вечеря с германския канцлер.
Меркел от своя страна заяви: „Обсъдихме също, че искаме да направим всичко възможно от германска страна, така че да няма застой в необходимите решения, които трябва да вземем“.
Тя спомена проблеми от Афганистан до Беларус и Украйна и целите за въглеродните емисии на ЕС.
Макрон се срещна с двамата основни кандидати за канцлерския пост в Елисейския дворец миналата седмица и ги помоли да обяснят възможните сценарии за коалиционно правителство в Германия и как според тях ще се развият изборите, съобщиха френски официални представители.
Съветник в Елисейския дворец заяви, че срещата с Меркел, макар и последна преди изборите, не е вечеря за сбогуване. Те ще имат още една възможност за това в Париж по-късно, уточни съветникът и допълни, че двамата лидери се надяват да свършат работата по проблеми като имиграцията след кризата в Афганистан.
Отношенията започнаха малко трудно, когато през 2017 г. новоизбраният френски президент направи амбициозни предложения за задълбочаване на интеграцията в ЕС, които предизвикаха смесени реакции в Берлин.
Но след това те се подобриха, като Макрон и Меркел работеха в тясно сътрудничество по различни проблеми.