IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България е отделила 1,2% от БВП за военни разходи през 2019 г.

Процентът на разходите е равен на средния за ЕС, но е под изискванията на НАТО

18:42 | 27.08.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

България е отделила 1,2% от брутния вътрешен продукт (БВП) за военни разходи през 2019 година, сочат данните на Евростат. Процентът е равен на средния за ЕС, но е под изискванията на НАТО за военни разходи от поне 2% от БВП.

В ЕС само две държави изпълняват натовските стандарти за разходите - Гърция (2%) и Естония (2,1%). Близо до това ниво са Латвия и Кипър, чиито разходи за отбрана са съответно 1,9% и 1,8% от БВП.

Страните от общността са отделили общо 168 млрд. евро за военни разходи през 2019 г.

eurostat2 eurostat2

Източник: Евростат

Отделените пари за отбрана бяха една от точките за спор между предишната администрация на Белия дом и ЕС. Президентът Доналд Тръмп настояваше европейските държави да изпълнят своите задължения и заплашваше, че ще блокира участието на САЩ в операции на НАТО.

От данните на Евростат е видно, че от 2013 година насам ЕС харчи средно по 1,2% от БВП за защита. Традиционно най-ниски са разходите на Ирландия - през 2019 година те са едва 0,2% от БВП на страната.

Като цяло най-големите разходи на ЕС са за социална защита, здравеопазване и публични услуги, както и за образование.

eurostat eurostat

Източник: Евростат

През 2019 година най-голям е делът на разходите за военна защита - 1,1% от БВП на общността. За другите пера, сред които гражданска защита, международна военна помощ, научни проучвания и други са отделени около 0,1% от БВП.

Всъщност разходите за научна дейност във военната индустрия са нищожни във всички страни от ЕС. Най-голям дял за тях отделя Франция - 0,1% от БВП. Германия, Испания, Франция, Италия, Кипър, Люксембург и Словения отпускат най-много средства за международна военна помощ сред страните от ЕС.

19% от извършените разходи са капиталови - например за ново оборудване, сочат още данните на Евростат.

Още интересни графики вижте тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още