Валутните резерви на Турция ще получат подкрепа от 6,4 млрд. долара от програмата за специални права на тираж на Международния валутен фонд (МВФ), които влизат в сила в понеделник.
Специалните права на тираж, които могат да бъдат обръщани в долар, йена, евро, британски паунд и юан, ще имат положителен ефект върху брутните резерви на страната, но не и върху нетните валутни резерви.
Парите за Турция са част от инжекцията за 650 млрд. долара на МВФ, чиято цел е да подпомогне световната икономика в справянето с икономическите последици от коронавирусната пандемия. Преимуществото на специалните права на тираж е, че те са без условия – за разлика от много от другите програми на фонда.
Брутните резерви на Турция се увеличиха с около 15% до 107,1 млрд. долара този месец. В същото време с около 15% се обезцени турската лира, откакто президентът Реджеп Ердоган смени управителя на централната банка през март.
По-рано през август турската централна банка подписа суап споразумение за 17,5 млрд. лири (2 млрд. долара) с Южна Коруя, след като договори сходно за 3,6 млрд. долара с Китай. Количествата, които централната банка заема от местни кредитори чрез суапове също се увеличава до 60,2 млрд. долара този месец от около 53 млрд. долара по-рано през годината, когато предишния гуверньор Наджи Агбал отговаряше за паричната политика.
Опозицията неведнъж е критикувала управлението на Ердоган заради агресивното разпродаване на валутни резерви на централната банка през 2019 г. и 2020 г. в опит да стимулира цената на лирата, без да се налага намеса при лихвените проценти.