Отказът на Брюксел да предоговаря сделката за Brexit в частта за Северна Ирландия отваря пътя към нов сблъсък във Великобритания. Правителството на премиера Борис Джонсън вече предупреди, че ще отмени части от споразумението, ако ЕС не направи компромис, съобщава Bloomberg.
В сряда британският министър по европейските въпроси Дейвид Фрост призова блока да се откаже и на практика да пренапише протокола за Северна Ирландия – частта, която отговаря за търговията и пазарните правила в региона. Отговорът на Брюксел обаче беше „не“.
„Уважаването на международните правни задължения е от първостепенно значение“, заяви заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович в позиция от сряда. „Няма да се съгласим на предоговаряне“, допълва той.
Отказът на ЕС на британското искане е поредна спънка в двустранните отношения след Brexit, след като в продължение на месеци двете страни не можаха да се разберат по редица въпроси – от риболова до достъпа до финансовите пазари и статуса на Гибралтар.
По отношение на настоящата ситуация със Северна Ирландия Фрост заяви пред Камарата на лордовете, че „не можем да продължаваме, както досега“. Той обвини протокола в създаването на „значителен разрив“ в търговията между региона и останалата част от Великобритания, както и за причиняването на „нестабилност в обществото“.
Фрост предупреди, че Великобритания ще е готова да активира клауза, отменяща части от протокола – ход, който би увеличил още повече напрежението с ЕС.
Британското правителство бе подложено на натиск от компании, включително Marks & Spencer, да намери решение на проблемите от протокола, които според бизнеса водят до забавяния при доставките в Северна Ирландия. Но всяко отстъпление от сделката, която Борис Джонсън договори преди по-малко от две години, допълнително ще отнеме от доверието във Великобритания.
ЕС настоява споразумението да се прилага както е договорено първоначално, за да може по този начин да се защити единният пазар и да се избегне това Северна Ирландия да се използва като заден вход за достъп до блока. През март ЕС започна законова процедура срещу Великобритания заради едностранното забавяне на прилагане на части от сделката.
Въпреки че отказа предоговаряне, Шефчович посочи, че ЕС ще продължи диалога с Великобритания за намиране на „градивно решение“ в рамките на протокола. Европейски представител коментира пред Bloomberg, че напрежението между двете страни се засилва от факта, че в Брюксел нямат доверие на Фрост и Джонсън.
Пред Камарата на лордовете Фрост призна, че досега отношенията с Брюксел са били „придружавани от законови предизвикателства и са били характеризирани от несъгласия и недоверие“. Той обаче подчерта, че като първа стъпка ЕС трябва да покаже, че гледа сериозно на решаването на кризата.