Летните горещини доведоха до повишаване на цените на електроенергията в цяла Европа, присъединявайки се към дългия списък от фактори, които предизвикаха нарастване на разходите за електричество това лято, пише Bloomberg.
Екстремно високите температури повишават търсенето на енергия за охлаждане в момент, когато потреблението вече е нараснало, докато светът се възстановява от щетите от пандемията от коронавирус.
Цената на електроенергията на сегмента „ден напред“ на испанската енергийна борса достигна ново рекордно високо ниво, докато стойностите във Великобритания отчитат ръст за пети преден ден – най-продължителната възходяща серия от над месец.
Цените в Германия нараснаха двойно спрямо средната сезонна стойност за последните пет години.
Но електроенергията вече беше поскъпнала значително, когато се появиха жегите, тъй като търсенето се възстановява от коронавируса. Разходите за природен газ и въглища, използвани за производството на електроенергия, скачат през тази година, докато доставките на възобновяема енергия се понижават.
„Повишеното търсене за охлаждане води до повишаване на цените в голяма част от Европа“, коментира Ханс ван Клиф, старши енергиен икономист в ABN Amro Bank NV.
енергия
Според прогнозата на метеорологичната компания Maxar Technologies Западна Европа ще се сблъска с температури над нормалните през по-голямата част от тази седмица. Във Великобритания Met Office публикува първото си предупреждение за екстремни горещини, като температурите вероятно ще достигат 33 градуса по Целзий в западните части на страната.
Цената на електроенергията в Испания нараства с 4,7% до 106,57 евро за мегаватчас, според данни на OMIE. Във Великобритания ръстът достига 3,9%, като енергията се търгува срещи 98,47 паунда за мегаватчас. Цената на електричеството в Германия се покачва с 1,9% до 89,99 евро, след като надхвърли 100 евро за мегаватчас по-рано този месец.
Разходите за електроенергия се повишиха, тъй като Европа затяга климатичната си политика, за да постигне заложените цели до 2030 г. за намаляване на парниковите газове с поне 55% спрямо нивата от 1990 г. Като част от плана ЕС повиши цената на търгуваните в региона квоти за емисии на въглероден диоксид. Цената на природния газ също нараства след изчерпването на запасите през дългата зима.
преди 3 години Що така великите ВЕИ дават все по-малко енергия, но всички разчитат на газ и въглища? А ако ги няма? М? отговор Сигнализирай за неуместен коментар