Турция критикува решение на Съда на Европейския съюз, което допуска да се забранява носенето на забрадки при определени условия, и го нарече „явно нарушаване на религиозните свободи“. Тя допълни, че ходът ще задълбочи предразсъдъците срещу мюсюлманските жени в Европа, предава Ройтерс.
Базираният в Люксембург Съд на ЕС реши в четвъртък, че компании в страните членки могат да забраняват на служителки да носят забрадка при определени условия, ако се налага да го направят, за да предадат представа за неутралност на клиентите.
Турското външно министерство съобщи в комюнике, че решението е знак за нарастваща исламофобия в момент, когато мюсюлманските жени в Европа са подложени на засилваща се дискриминация заради религиозните си вярвания.
„Решението на Съда на ЕС в момент, когато исламофобията, расизмът и омразата се засилват, не зачита религиозните свободи и създава основа, правно основание за дискриминация“, съобщи министерството.
В събота директорът по комуникациите на турското президентство Фахретин Алтун осъди решението, като заяви, че то е погрешно и е опит за предоставяне на легитимност на расизма.
Проблемът с хиджаба – традиционната забрадка, носена около главата и раменете, разделя Европа от години, подчертавайки острите различия по въпроса за интегрирането на мюсюлманите.
Партията на свободата и развитието (ПСР) на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, която дойде на власт през 2002 г., съчетавайки ислямските си корени с прозападен, демократичен пазарен подход, е критикувана от западните съюзници през последните години заради все по-големия си авторитаризъм и религиозна нетолерантност. САЩ, Гърция, Русия и лидери на църквата изразиха притеснения миналата година заради хода на правителството на Ердоган да превърне „Света София“ в Истанбул в джамия.
Анкара многократно е обвинявала европейските страни, че не правят достатъчно за предотвратяването на дискриминацията срещу мюсюлмани, заявявайки, че ще започне да публикува ежегоден доклад с примери за исламофобия в света.
В отговор дали забраната на носенето на забрадка на работното място представлява нарушаване на религиозната свобода Съдът на ЕС счете, че подобни забрани са възможни, ако са оправдани от необходимостта на работодателите да представят неутрален имидж пред клиентите.
Отношенията между Анкара и ЕС са обтегнати по редица проблеми, най-вече спора между страната членка Гърция и Турция заради морската юрисдикция и енергийните права в Източното Средиземноморие.
преди 3 години Хубав ден за правата на ЕВРОПЕЕЦА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години В коя мюсюлманска страна християните имат толкова права и гаранции, колкото ислямистите в ЕС?Ес не е създаден за да отглежда мюсюлмани, които след време се обръщат против съюза и граждането му заради остарели религиозни фанатици като Ердоган. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не може да се отрече,че Ердоган ги прави сами да си говорят псевдо-либералите! В Турция е разрешено да се носят християнски символи. Защо в Европа да е забранена забрадката? Само питам чисто формално. Ердоган удря "либералите" с техните камъни по техните глави. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Интересно: когато талибанската напаст тероризира европейците - и то не да ги "дискриминира", но ги коли, гази и взривява, Анкара защо мълчи-----напротив тъъъъп, и те се възмутиха когато анексирахте крим! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години моля всичкото гей и емпанципирани жени да се заемат с кзуса... в турция има нужда от вас, не тук! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Интересно: когато талибанската напаст тероризира европейците - и то не да ги "дискриминира", но ги коли, гази и взривява, Анкара защо мълчи? Европа е ХРИСТИЯНСКА. Който иска да живее според талибанските порядки, това е негово право - но да си заминава в Талибания !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар