България е една от страните в Европейския съюз (ЕС), където в значителна степен се увеличава риска от бедност сред населението в трудоспособна възраст (18-64 г.) през 2020 г., показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
В тази група са още Португалия, Гърция, Испания, Италия, Ирландия, Словения, Австрия и Швеция.
Това показват ранните оценки за неравенството на доходите през 2020 г. на Евростат.
За възрастовата група над 65 години обаче се наблюдава спад на риска от бедност, който е значителен в България, Чехия, Естония, Ирландия, Кипър и Швеция, където показателят намалява с повече от 2 процента. Този ефект може да се дължи на относителната стабилност на пенсиите, които са защитени срещу трудовите шокове, причинени от кризата, посочва Евростат.
риск
През 2020 г., годината на избухването на COVID-19, средният доход от заетост на населението в трудоспособна възраст (18-64 г.) в ЕС намалява със 7% в сравнение с 2019 г. Средният разполагаем доход на домакинството обаче, както и процентът на хората в риск от бедност, остава стабилен, с различни тенденции в различните страни.
Загубата на доходите от заетост се дължи на безпрецедентните съкращения или намалението на работното време заради коронавируса.
Обичайните държавни трансфери и данъци, както и временните политики, са помогнали да се компенсира въздействието на кризата върху разполагаемите доходи, като тенденциите също са различни в различните държави.