Основните европейски борсови индекси завършиха сесията без единна посока въпреки оптимистичните икономически данни от региона и САЩ, съобщава CNBC.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 напредна с 0,26% до 456,81 пункта.
Германският измерител DAX прибави 0,3%, изкачвайки се до ниво от 15 650,09 пункта.
Френският показател CAC записа спад от 0,02% до 6552,86 пункта.
Британският индекс FTSE се понижи с 0,03% до 7123,27 пункта.
Инвеститорите обърнаха внимание на икономическите данни от Германия. Продажбите на дребно се възстановиха през май, тъй като постепенното облекчаване на ограниченията заради COVID-19 подкрепи потребителските разходи в най-голямата европейска икономика. Продажбите на дребно са нараснали с 4,2% на месец в реално изражение след ревизиран спад от 6,8% през април, съобщи Федералната статистическа служба. Данните през май са под прогнозата на Ройтерс за ръст от 5%.
европейски
Във фокуса на инвеститорите попаднаха и данните за производствените цени в еврозоната, които нарастват през май, главено заради скока в цените на енергията. По данни на европейската статистическа служба "Евростат" цените на производителите в 19-те държави, споделящи еврото, са се повишили с 1,3% на месечна база и с 9,6% на годишна база. В ЕС ръстът е с 1,4% на месечна база и също с 9,6% на годишна основа, след като през април цените се увеличиха с 0,9% както в еврозоната, така и в ЕС.
В същото време инвеститорите оцениха и данните за пазара на труда в САЩ. Новооткритите работни места в страната са се ускорили с най-бързия темп от 10 месеца през юни, което предполага, че фирмите по-лесно намират работници с възстановяването на икономическата активност. Броят на работните места извън селскостопанския сектор се е увеличил с 850 хил. през миналия месец, а равнището на безработица е нараснало до 5,9%, съобщи Министерството на труда в петък.
При индивидуалните акции цената на книжата на компанията за доставка на храна Deliveroo се повиши с 6,7%, с което дружеството оглави индекса Stoxx 600.
На дъното на общоевропейския индекс се озова датския производител на медицинско оборудване Ambu, чиито книжа поевтиняха с 9,2%, след като компанията понижи своята прогноза за годишната печалба.