IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕК планира да включи и корабите в търговията с въглеродни емисии

Корабоплаването е голямо предизвикателство за декарбонизацията, защото няма технологии за намаляване на емисиите

19:25 | 30.06.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Европейската комисия (ЕК) ще предложи включването и на корабоплаването в схемата за търговия с въглеродни емисии (ETS), съобщава Ройтерс. Целта е намаляването на замърсяването в общността.

Вероятно на плавателните съдове, чиито собственици не се съобразят с европейските правила, ще бъде забранено влизането в европейските пристанища. Официалното предложение ще бъде представено през юли. Засега от Брюксел отказват коментар на информацията на агенцията.

На този етап корабите не са обхванати от ETS, като самата индустрия е сред предизвикателствата за декарбонизацията, защото няма много технологии, които да предлагат намаляването на емисиите от корабоплаването.

Според информацията на Ройтерс новите правила ще влязат в сила от 2023 година. Собствениците на корабите ще трябва да купуват квоти за поне 20% от емисиите. След това ще има увеличение - до 45% през 2024 година и до 70% до 2025 година. Така до 2026 година собствениците на кораби ще трябва да покриват 100% от емисиите чрез квотите от пазара.

Около 90% от търговските товари се пренасят по море, а кораплаването емитира около 3% от въглеродният диоксид в световен мащаб, посочва още Ройтерс. Очакванията са обаче, че това ще се промени и този дял да се увеличи съществено, ако секторът не бъде обхванат от правилата, целящи позеленяване на икономиката.

Плановете на Брюксел могат да предизвикат остра реакция от Международната организация по корабоплаване, посочва още агенцията. Самата организация има планове за намаляване на емисиите, но значително под целите на ЕК - наполовина до 2050 година.

От началото на година квотите, търгувани в ETS, поскъпват съществено. В средата на май беше достигнато рекордното ниво от почти 57 евро на тон, а в последните седмици цената им се движи в диапазона 50-55 евро на тон. В схемата са обхванати над 10 хил. инсталации, включително от индустрията и въздушния транспорт, или около 40% от емисиите въглероден диоксид на ЕС.. 

ETS обхваща държавите от ЕС, Лихтенщайн, Норвегия и Исландия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:23 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още