► Зелените призовават за завършване на банковия съюз в ЕС, включително гарантиране на спестяванията в блока. В по-широк план ЕС трябва да продължи да следва обща фискална политика за смекчаване на бремето върху Европейската централна банка. ЕЦБ, от своя страна, трябва да насърчава растежа и работните места, както и стабилността на цените. Спасителният фонд на ЕС също трябва да бъде развит в Европейски паричен фонд, който ще предоставя безусловни кредитни линии. Германия
► ГСДП иска развиването на Пакта за стабилност и растеж на блока в пакт за устойчивост. Партията, която отхвърля политиките за строги икономии от миналото, иска продължаването на общата инвестиционна политика, въведена от възстановителния фонд на ЕС за COVID, финансирана с общ дълг. ЕС трябва да получи правомощия за действия в областта на фискалната политика и да се развие в истински фискален, икономически и социален съюз.
► Партията на свободните демократи призовава за повторно въвеждане на правилата на ЕС за дълга и дефицитите след затихването на пандемията. Партията подкрепя Европейски паричен фонд като пазител на публичните финанси. Либералите искат конституционен договор, който ще работи за федерално устройство на ЕС.
Климат
► Ръководеният от ХДС блок подкрепя защитата на климата в комбинация с устойчив растеж с помощта на пазарно ориентирана система за търговия с емисии. Консерваторите целят германската икономика да стане въглеродно неутрална до 2045 г.
► Зелените целят постигането на въглеродна неутралност след две десетилетия. Само автомобили без въглеродни емисии трябва да бъдат регистрирани от 2030 г., като до това време въглищните електроцентрали ще бъдат изключени и Зелените се надяват полетите на кратки разстояния да станат излишни, отчасти благодарение на разширяването на пътуванията с влак. Цената на въглеродния диоксид трябва да бъде повишена до 60 евро на тон за две години, а гражданите да бъдат подпомогнати с намаляване на т. нар. данък възобновяема енергия и отпускането на енергийни бонуси. Партията иска да обвърже търговията с климата. Германия
► ГСДП се стреми към въглеродна неутралност на електрическото производство до 2040 г. преди по-широка цел за неутралност до 2045 г. Мерките за намаляване на въглеродния отпечатък на страната трябва да вървят в унисон със създаването на работни места и подкрепата за общностите, които са изправени пред загуба на работни места заради енергийната промяна.
► Партията на свободните демократи иска да насърчи новите технологии като начин за противодействие на климатичните промени. Търговията с емисии трябва да бъде разширена възможно най-скоро, а ограничението за въглеродния диоксид трябва да бъде определено така, че инвестициите в по-чисти технологии да си струват. Сертифицирането на благоприятни за климата синтетични горива трябва да бъде улеснено и трябва да бъдат въведени климатични дивиденти като програма за стимули.