Великобритания представи нов закон, който ще урежда начина, по който се субсидира бизнесът след Brexit, съобщава онлайн изданието Politico.eu.
Въпросът за „равнопоставените условия“ и държавните субсидии e последната основна пречка за приключването на преговорите за търговската сделка с Европейския съюз (ЕС) миналата година, припомня медията.
В новия законопроект за контрол на субсидиите, внесен в парламента в сряда, Великобритания ще изгради свой собствен режим на субсидиране. Правителството се надява, че ще успее да се съсредоточи върху „ключовите вътрешни приоритети“, включително програмата си за „изравняване“ на икономическия растеж и зелените индустриални проекти.
„Днес ние използваме възможностите да бъдем независима търговска нация, за да подкрепим нови и нововъзникващи британски индустрии, да създадем повече работни места и да направим Великобритания възможно най-доброто място за стартиране и развиване на бизнес“, коментира бизнес секретарят на Великобритания Кваси Квартенг.
Той определя законопроекта като „явно отклонение от режима на ЕС за държавна помощ“ и отбелязва, че Великобритания няма да спасява неустойчивите компании чрез системата.
Новият режим е обявен за по-пъргав и свободен от прекомерна бюрокрация.
Великобритания ще създаде свой собствен Орган по конкуренция и пазари като независим съветник по въпросите, свързани със субсидиите, и се очаква да позволи на публичните органи да предоставят финансова подкрепа. Апелативният съд по конкуренцията ще разглежда дела за контрол на субсидиите съгласно закона.
ЕС настоява, че привеждането в съответствие с неговите правила е от съществено значение, така че британските фирми да не получат несправедливо предимство. Брюксел ще анализира законопроекта и ще следи отблизо процеса по приемането му.