IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС затяга пазара на въглеродни квоти

Следващия месец ЕК ще предложи обновяване на ETS като част от пакет от политики, предназначени да постигнат по-амбициозните цели относно изменението на климата

12:16 | 28.06.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Европейският съюз (ЕС) планира да затегне своя въглероден пазар, за да намали количеството емисии по-бързо от първоначално планираното и да определи цената на замърсяването в новите сектори, съобщава.

Схемата на ЕС за търговия с емисии (ETS) заема централно място в политиката на блока в областта на климата, която принуждава въглищните електроцентрали, фабриките и авиокомпаниите, които изпълняват европейски полети, да купуват квоти на емисии на въглероден диоксид.

Следващия месец Европейската комисия (ЕК) ще предложи обновяване на ETS като част от пакет от политики, предназначени да постигнат по-амбициозните цели относно изменението на климата. 

Според наличната информация броят на квотите в схемата ще бъде съкратен като все още не се посочва точен размер.

Говорител на ЕК отказа да коментира проектопредложението, което може да бъде изменено, преди да се публикува.

Подобен ход би затегнал търговията с квоти на ЕС, което ще помогне на избягването на натрупване на излишни квоти, което потенциално може да доведе до понижаване на цените на въглерода в блока.

Държавите членки на ЕС и Европейският парламент трябва да преговарят за окончателните реформи, процес, който може да отнеме около две години, изтъква Bloomberg.

Безплатните въглеродни квоти ще бъдат прекратени за онези индустрии, които ще бъдат обхванати от планирания въглероден данък – ход, който може да увеличи разходите за въглерод за производителите на стомана, цимент, алуминий и торове.

Докладът потвърждава плановете за разширяване на ETS с включването на корабоплаването и със създаването на нова, отделна схема за транспорта, отоплителните системи и сградите.

От ЕК посочват, че ще бъде създаден фонд за подпомагане на уязвимите домакинства, ако системата за ценообразуване на въглерода повиши техните сметки за отопление.

По отношение на климатичните промени ЕС също така обмисля и налагане на допълнителни мита за вноса на стомана, цимент и алуминий произведени от страни, в които има ниски екологични стандарти. По този начин блокът ще се опита да защити своята индустрия, която е поставена на изпитание от новите екологични цели.

Санкциите ще се базира на разходите, които правят европейските компании, свързани с плановете за намаляване на емисиите. Според информацията вносителите ще купуват специални сертификати, като цените им ще са обвързани с ETS.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:02 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 1
abdul
преди 3 години
"Извън контекст"..:"...затегне своя въглероден пазар..."- да внимава да не го пренатегне. Изобщо затягането на пазара винаги е хубаво.."...да определи цената.."- цената не трябва да се определя от пазара. Трябва да се определя от шефа на държавата и на блока ако може."...която принуждава..."- без принуда за къде сме!?"...да купуват...емисии на въглероден диоксид..."- трябва да се купува. Ако не се купува няма затегнат пазар.. Въздух под налягане най-добре."...избягването на натрупване на излишни квоти, което потенциално може да доведе до понижаване на цените на въглерода в блока... WTF.."- че до кво друго може да доведе? И ако натрупаме излишък да не се окаже, че трябва произвеждаме CO2, за да си попълним квотите.. и да трябва да пускаме отрицателни квоти за CO2.. лудост няква абсолютна."...на нова, отделна схема за.."- схеми трябва да има. Без схеми, няма схема. И НАС НИ НЕМА В ЦЕЛАТА СХЕМА."...фонд за подпомагане..."- също. ако не подпомагаме уязвимите нарушаваме европейска ценност номер 1."...налагане на допълнителни мита за..."- е как без мита? Всеки който внася или изнася трябва да оставя европейски дан. От къде иначе заплати по 20-30К евро.."...ще се опита да защити своята индустрия..."- защитата на индустрията е евроценност номер 2. Екологията е някъде надолу по веригата.. Придържаме се към евроценностите:"...Санкциите ще се базира на разходите.."- от всекиму според възможностите, на всеки му според потребностите. Иначе няма справедливост - евроценност номер 3."..ще купуват специални сертификати, като цените им ще са обвързани с ETS.."- ако не са специални не ги искаме. VIP.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още