IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европейските инвеститори загърбиха опасенията за инфлацията

Преди коронакризата фондовият пазар обикновено беше слаб през летните месеци, което вещае понижения през идните месеци

19:41 | 11.06.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Търговец в Лондон. <em>Снимка: Simon Dawson/Bloomberg</em></p>

Търговец в Лондон. Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Европейските борси се сбогуваха с приятелско отношение със седмицата, след като във всички важни финансови столици курсовете се повишиха. Перспективата за икономически подем след дългата задължителна почивка, причинена от коронавируса, подтикна пазарите. Водещият индекс на Еврозоната EuroStoxx 50 се повиши с 0,75 процента до 4126,70 пункта до най-високото ниво от началото на 2008 г. На седмична база се отчита ръст от почти един процент.

Водещият германски фондов индекс Dax отново се приближи до границата от 15 700 пункта в петък. За кратко време водещият германски индекс дори бе над тази стойност и само на 29 пункта от рекорда си. В крайна сметка обаче барометърът на фондовата борса във Франкфурт излезе от търговията с плюс от 0,8 процента при 15 693 пункта - това е най-високата стойност на затваряне в историята му.

Имаше рекорди и в другите германски индекси: MDax, в който се намират средните компании, надхвърли 34 000 пункта за първи път в историята си. А европейският Stoxx 600 остана на зелено за шести пореден ден – на ниво от 458 пункта.

„Икономическата перспектива в Европа е по-добра, отколкото предполагахме първоначално“, пише икономистът Рафаел Олшина-Марзис от швейцарската банка J. Safra Sarasin. Той повиши прогнозите за растежа за Европа за тази и следващата година. Темпът на ваксинациите срещу коронавируса се увеличава и позволява на правителствата отново да облекчат ограниченията, казва той.

Френският Cac 40 се покачи с 0,83 процента до 6600,66 пункта, което го постави на нов връх от началото на хилядолетието. Той беше подкрепен, наред с други неща, от ръста на LVMH. Акциите на групата за луксозни стоки поскъпнаха с 1,6% и отбелязаха следващия си рекорд.

Лондонският FTSE 100 добави 0,65% до 7134,06 пункта. Footsie дължи ръста си не на последно място на търсените акции на добивните компании, които са силно представени във водещия индекс на Обединеното кралство. Техният секторен индекс се повиши с почти два процента.

Импулси за борсите идват предимно от коментари на анализатори. Книжата на Inditex се възстановиха с 0,8% след двудневните загуби. Американската банка Morgan Stanley отмени препоръката за продажба на акциите на испанската верига за търговия на дребно, както и за Hennes & Mauritz. Нейните акции поскъпнаха в Стокхолм с 1,4 процента.

В Париж акциите на енергийната компания EDF поскъпнаха с 3,3%, след като голямата швейцарска банка UBS издаде препоръка за покупка поради подобрените пазарни условия. За Biomerieux увеличението е  с 1,7%. Тук имаше два положителни коментара. Частната банка Berenberg отмени препоръката за продажба на акциите на производителя на оборудване за диагностика, а експертите от американската банка Stifel издадоха препоръка за покупка.

Акциите на Renault поскъпнаха с почти седем процента. Дилърите приписват скока на цените на еуфорията заради предстоящите изявления на автомобилния производител за електрическата офанзива. В петък компанията покани журналисти и анализатори на онлайн конференцията Renault eWays в края на юни. 

Възможни са и нови рекорди за европейските борси и през следващите търговски дни. Но инвеститорите по-скоро трябва да са предпазливи, защото предстои сезонно явление: лятната корекция.

В периода преди коронакризата акциите обикновено бяха слаби през летните месеци. Това се случи например и през 2017 и 2019 г., когато Dax падна с около дванадесет процента за всяка една от годината. Феноменът не бе отчетен през 2018 г., защото тогава имаше единична корекция. В края на 2018 г. годишният минус на Dax беше повече от 18 процента.

Обяснението за модела: През месеците юни и юли инвестиционните специалисти си вземат почивка и гледат на ниските цени като на възможност, когато се върнат обратно на пазарите.  

В Европа лидерите на Г-7 се срещнаха в петък в Корнуол, Великобритания, където се очаква да се споразумеят да дарят 1 милиард дози ваксини  срещу Covid-19 на развиващите се страни. Очаква се лидерите да одобрят публично и глобален минимален корпоративен данък от поне 15% в петък, част от по-широко споразумение за актуализиране на международните данъчни закони за глобализирана цифрова икономика.

БВП на Обединеното кралство се покачи с 2,3% на месечна база през април, според първоначалната оценка, публикувана в петък, надхвърляйки леко очакванията. Службата за национална статистика заяви, че БВП остава с 3,7% под нивото си от преди пандемия през февруари 2020 г., но сега е с 1,2% над първоначалния си пик на възстановяване през октомври 2020 г.

Възстановяването на индустриалния сектор на Великобритания се е забавило през април, показват данните за промишленото производство в Обединеното кралство, публикувани от националната статистика. На месечна база промишленото производство неочаквано е спаднало с 0,3%, водено от спад от 16% в производството на основни фармацевтични продукти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още