Британско-холандската енергийна компания Royal Dutch Shell ще отговори на решението на нидерландския съд, като ускори усилията си за намаляване на емисиите на въглероден диоксид, заяви главеният изпълнителен директор на дружеството Бен ван Бьорден, цитиран от New York Times.
В края на май съдът нареди на Shell да предприеме по-съществено намаляване на въглеродните емисии, посочвайки, че до 2030 г. компанията трябва да ограничи своя въглероден отпечатък с 45% спрямо нивата през 2019 г.
Ван Бьорден заяви, че е „разочарован“ от решението на съда срещу най-голямата петролна компания в Европа.
„За Shell това решение не означава промяна, а по-скоро ускоряване на нашата стратегия“, изтъкна Ван Бьорден в статия, публикувана в LinkedIn. „Ще търсим начини за намаляване на емисиите, които са целенасочени и печеливши“, добавя той.
По-рано тази година петролният гигант обяви един от най-амбициозните планове за "позеленяване" в сектора. Според него компанията ще намали въглеродната интензивност на производството си с 6% до 2023 година, с 20% до 2030 година и с 45% до 2035 година спрямо нивата от 2016 година. До 2050 година емисиите ще бъдат намалени със 100% спрямо нивата от 2016 година, коментираха още от Shell.
Според Ван Бьорден първата му реакция относно съдебното решение е била „изненада“, тъй като Shell беше на челно място сред петролните компании при определянето на цели за намаляване на емисиите. Той изтъкна още, че ако Shell реши да спре да продава бензин и дизел днес, хората просто ще се обърнат към други доставчици за същите горива. "Това няма да помогне по никакъв начин на света ", подчерта ръководителят на Shell, добавяйки, че ще обжалва решението на съда.
Въпреки това той признава, че заедно със своите колеги е почувствал „решителност за справяне с предизвикателството“, поставено от съда.
Ръководителите на Shell може би са осъзнали, че решението е предвестник на по-голям натиск от страна на институциите спрямо петролните компании. Shell, чиято история датира още от XIX век, трябва да увеличи усилията си за борба с изменението на климата, ако иска да процъфтява през следващите десетилетия.