Водещите европейски индекси завършиха сесията във вторник с нова порция ръстове, след като изпратиха четвърти пореден месец на повишения. И в началото на новия месец инвеститорите продължават да са уверени в бъдещето на икономическото възстановяване на региона, съобщава CNBC.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 приключи сесията с повишение от 0,8%, след като по-рано отбеляза нов абсолютен връх. Сегментът на суровините напредна с близо 3%, като почти всички останали сектори бяха на зелено.
Във Великобритания индексът FTSE напредна с 0,8%, а германският DAX се покачи с близо 1%. От своя страна френският измерител CAC се повиши с 0,7%.
С по над 1% нараснаха шведският OMXS30, руският MOEX RUSSIA и финландският HEX, а с по над 0,9% - нидерландският AEX и белгийският BEL 20.
Европейските индекси приключиха понеделник със спадове на фона на една относително спокойна сесия, като данните за инфлацията в Германия и Испания диктуваха настроенията.
Според данни на Евростат от вторник темпът на инфлация в еврозоната продължава да се ускорява. През май потребителските цени във валутната зона са се повишили с 2,0% спрямо същия период на миналата година, обяви във вторник в първоначалната си оценка европейската агенция за статистика Евростат. Това е най-високото ниво от есента на 2018 г. и означава, че инфлацията е достигнала целта от два процента, към която се стреми Европейската централна банка (ЕЦБ).
В същото време окончателните данни на IHS Markit за производството във валутния съюз показват, че активността е рекордно висока – 63,1 пункта през май спрямо 62,9 пункта през април.
В понеделник Европейската комисия предложи ваксинираните туристи на континента да бъдат изключени от изискванията за задължителни тестове и карантина, призовавайки за ускорено облекчаване на ограничителните мерки за тези, които вече са имунизирани.
Междувременно цената на петрола продължава да расте, въпреки че групата на ОПЕК+ договори очаквано увеличаване на производството през юли на фона на оптимизъм за възстановяването на пазара и търсенето на гориво.
Международният бенчмарк Брент премина прага от 70 долара за барел и към 19 ч. българско време се разменя с повишение в цената от 0,4% до 70,26 долара за барел. От своя страна американският сорт WTI поскъпва 2,2% до 67,80 долара за барел.