Руските депутати приеха във вторник на първо четене проектозакон, задължаващ интернет гигантите да отворят местни представителства в Русия. По този начин ще се улесни евентуалното налагане на по-сурови наказвания в случай на нарушения, предаде БТА, позовавайки се на агенция „Франс прес“.
В Русия увеличаването на мерките срещу социалните мрежи и независими и чужди медии предизвиква безпокойство в редиците на критиците на властта. Според тях това са опити за стесняване на последните пространства, в които има свобода на изразяване и противопоставяне.
След одобряването на текста Държавната дума (долната камара на руския парламент) обясни на сайта си, че представителствата на „чуждестранни технологични и информационни компании“ ще носят „отговорност за всяко нарушение на руските закони, могат да си сътрудничат с държавни структури и да ограничават разпространението на съдържание, нарушаващо руското законодателство“.
Законопроектът, чието окончателно приемане през следващите седмици се очаква, е насочен срещу предприятия, чиито онлайн платформи имат всекидневна аудитория от над 500 хил. потребители в Русия.
Американските YouTube, Google, Facebook и Twitter са изброени в обяснителна бележка към текста.
През последните седмици руските власти увеличиха критиките и съдебните действия срещу тези технологични гиганти.
Москва ги обвинява, че не са премахнали публикации, призоваващи да се демонстрира в подкрепя на излежаващия присъда опозиционер Алексей Навални и съдържание, пропагандиращо наркотици и самоубийство.