Преди няколко дни хакери проникнаха в електронната здравна система на Ирландия и заплашиха да публикуват лични здравни досиета. Това доведе до дебата колко защитени са личните ни данни в сферата на здравеопазването.
„Всяка една система, независимо колко добре е защитена, има слаби места. С напредването на технологиите рисковете стават по-големи. Всяка една институция трябва да се стреми да прилага максимално ефективни мерки за защита на данните“, съветва Десислава Кръстева.
Адвокатът смята, че здравните данни поставят под риск нашите права и интереси.
„Това е информация, която може да бъде свързана с определена стигма – определени болести водят до дискриминационно отношение. В казуса с Ирландия са засегнати информационни системи на национален орган. Това показва ясно уязвимостта на самата държава да опази данните“, коментира Кръстева.
От думите ú стана ясно, че най-голямата опасност е това данните да бъдат промени или унищожени, което може да доведе до най-различни рискове за пациентите.
„Ако се промени една информация, когато лекарите търсят в системата какви са предишните му заболявания, това може да изложи пациента на риск. От години лекарите в България ни лекуват без да разполагат с каквато и да е информация за предходните ни здравни проблеми“, обърна внимание на проблема Десислава Кръстева.
Според експерта хакерските атаки с цел откуп са от много години.
„Ставаме все по-зависими от технологиите. Всеки един човек е запис от данни. Когато те бъдат блокирани, може дори да спрем формално да съществуваме", каза още Кръстева.
Защо здравният ни статус може да е интересен за хакерите? Кога надзорните органи сигнализират за хакерски атаки? Надига ли се нова заплаха от дигитален тероризъм? Кои са инструментите, които защитават данните ни? Кои са основните предизвикателства три години след въвеждането на GDPR в България?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.