Фалитите на фирми в България през първото тримесечие на 2021 г. намаляват на фона на общото увеличение на банкрутите в Европейския съюз (ЕС), показват данни на европейската статистическа служба Евростат.
Същевременно регистрациите на нови фирми се увеличават значително над средното за блока, сочат още данните.
Подадените заявления за банкрут в България намаляват с 3% за периода януари-март 2021 г., след като през последните три месеца на 2020 г. отчетоха спад от 5,3%, а през третото тримесечие на 2020 г. отчетоха 24,4% ръст.
Това е вторият най-малък спад в рамките на ЕС от страните, за които има данни.
Средно в ЕС фалитите се увеличават с почти 6% през първото тримесечие на 2020 г., а в еврозоната – с 1,8%.
Същевременно регистрациите на нови фирми в България отчитат ръст от 12% през първите три месеца на тази година, след като в предишното тримесечие намаляха със 7,4%, а през третото тримесечие на 2020 г. отчетоха ръст от 33,3%.
Това е второто най-голямо увеличение в ЕС за страните, за които има налични данни.
Средно в ЕС ръстът на новорегистрираните фирми е 0,3%, а в еврозоната е отчетен спад от 0,1%.
Намаляването на фалитите, наблюдавано в много държави-членки до второто тримесечие на 2020 г., може да се обясни с правителствените мерки в подкрепа на бизнеса по време на кризата, които позволиха на предприятията да продължат дейността си още известно време.
Данните показват още, че през четвъртото тримесечие на 2020 г. и през първото тримесечие на 2021 г. в ЕС броят на регистрациите на нови предприятия се увеличава особено в транспортния сектор и в областта на информацията и комуникациите, докато най-голям спад се наблюдава в услугите за настаняване и храна, в образованието, здравеопазването и социалните дейности, както и в търговския сектор.
Най-значителен ръст на фалитите в ЕС се отчита в транспортния сектор, в услугите за настаняване и хранене и в образованието и социалните дейности, както и в промишлеността и строителството, в които сектори е отчетен по-умерен растеж.