През 2020 г. най-голямата електроцентрала във Великобритания - ТЕЦ "Дракс" спря да гори въглища и мина на биомаса (дървесина). Сега централата прави следващата крачка - изгражда комплекс за улавяне и съхранение на въглеродните емисии и очаква субсидии от правителството за цялото това преобразуване, защото ще осигури "негативни емисии", необходими за реализациите на екологичните планове на страната.
Позеленяването на въглищния комплекс ще коства на британските данъкоплатци (под формата на субсидии) 31,7 млрд. паунда, изчислява екологичната организация Ember. По този показател проектът се оказва съизмерим с ядрената централа "Хинкли Пойнт С", която ще коства 30 млрд. паунда на британците. Ядрената централа е обявена за най-скъпата електроцентрала в света, припомнят още експертите.
Според изчисленията за своя 25-годишен срок на експлоатация електроцентралата ще получи субсидия от 500 паунда от всеки британец, или допълнителни 16 паунда към сметките на домакинствата всяка година.
През 2020 г., без инсталация по улавяне на въглероден диоксид, ТЕЦ "Дракс" е произвела 14 тераватчаса електроенергия. Но проектът за улавяне на въглерод изисква много енергия, така че капацитетът ѝ ще намалее с около 25% до 10 тераватчаса годишно. Централата има 2,6 гигавата мощности - четири блока от по 650 мегавата.
В най-лошия сценарий на Ember преминаването на пелети няма да доведе до намаляване на емисиите въглероден диоксид, а дори може да се окаже по-замърсяващо за околната среда, отколкото изгарянето на въглища. Тогава централата може да се окаже нетен емитент на въглероден диоксид и да не успее да изпълни задачата на правителството за "отрицателни емисии", които са ключови за създаването на нисковъглеродна икономика и нулеви емисии до 2050 г.
В своята стратегия Лондон разчита на компании като ТЕЦ "Дрекс", които произвеждат по-малко емисии, отколкото улавят и така да могат да поемат замърсяването и от индустрии, които не могат да бъдат напълно неутрални. Но това до голяма степен зависи от вида на биомасата, която се изгаря.
Засега във Великобритания няма подобна регулация, но Консултативният научен съвет на европейските академии (EASAC) посочва в свой анализ, че изгарянето на дървесина "не е ефективно за избягване на климатичните промени и дори може да повиши риска от опасни климатични промени".
Затова и съветът на Ember е британското правителство да изчака със субсидиите, преди да се увери, че "отрицателните емисии" са гарантирани. Правителството може да потърси и други инсталации, изгарящи биомаса, особено тези, които използват британски суровини (ТЕЦ "Дракс" гори пелети, внесени от САЩ и Канада).
Има много методи за осигуряване на отрицателни въглеродни емисии, коментират от компанията, собственик на ТЕЦ "Дракс". Сред тях е познатият от хилядолетия метод - улавяне на емисиите от дърветата. Така с засаждането на нови дървета или поддържане на съществуващите гори може да се постигне добър ефект по отношение на климатичните промени.
Водораслите също имат способността да абсорбират въглероден диоксид - дори и два пъти повече, отколкото дърветата.
По отношение на разработените от човека технологии има два метода за негативни емисии - биомаса с инсталация за улавяне и съхранение на въглероден диоксид, както и метод за улавяне на въглеродните емисии във въздуха и съхранението им, а дори и използването им, допълват още от ТЕЦ "Дракс".