Основните европейски борсови индекси завърших сесията на зелена територия, след като апетитът на инвеститорите към по-рискови активи се завърна на фона на разпродажбите от предходната сесия, съобщава CNBC.
Общоевропейският бенчмарк Stoxx 600 напредна с 1,27% до 441,9 пункта.
Германският показател DAX записа ръст от 256,7 пункта, или 1,7%, до ниво от 15 370,26 пункта.
Британският измерител FTSE прибави процент към стойността си, покачвайки се до 7019,79 пункта.
Френският индекс CAC нарасна с 1,29% до 6343,58 пункта.
Инвеститорите обърнаха внимание на икономическите данни от региона. Цените на производителите в Германия са нараснали с 5,2% на годишна база през април, което е най-голямото увеличение от близо десетилетие, показват данните, като допълнителен знак, че затрудненията в доставките водят до повишен инфлационен натиск в най-голямата европейска икономика.
Повишаването на цените на производителите последва увеличение от 3,7% на годишна база през март. За сравнение, прогнозата на анкетираните от Ройтерс икономисти беше за ръст от 5,1%.
европейски
Пазарите отразиха и неочаквания спад на заявленията за обезщетение при безработица в САЩ. Спадът в заявленията за помощи за безработни показва, че пазарът на труда продължава да се подобрява, тъй като все повече американци се ваксинират и се връщат на работа. Независимо от това, равнището на молбите остава значително по-високо от нивата преди пандемията и показва, че пазарът на труда все още е далеч от пълното възстановяване.
По отношение на коронавируса Европейската комисия (ЕК) подписа трети договор с Pfizer/BioNTech, с който се запазват допълнителни 1,8 милиарда дози ваксини срещу коронавируса за държавите от общността.
Договорът е за периода от края на 2021 г. до 2023 г. Той ще даде възможност за закупуване на 900 милиона дози от сегашната ваксина и от ваксина, адаптирана към вариантите, с възможност за закупуване на допълнителни още 900 милиона дози.
Своите финансови отчети представиха EasyJet, Kingfisher, National Grid, Royal Mail, Manchester United и QinetiQ.
Авиокомпанията EasyJet отчете загуба за първата половина на фискалната година в размер на 701 млн. паунда (990 млн. долара). Акциите на компанията поевтиняха с около 2%.
В същото време Royal Mail обяви, че е постигнала оперативна печалба от 702 млн. паунда за фискалната година, което представлява ръст от 116% на годишна база. Цената на книжата на компанията нарасна с 2,8 на сто.
Deutsche Telekom повиши своята прогноза за годишен ръст на печалбата до 3-5% до 2024 г. Акциите на германското дружество поскъпнаха с 2,3 на сто.
Британската компания за туристически резервации Trainline се озова на дъното на Stoxx 600, като акциите ѝ изтриха 23% от стойността си. На върха на индекса се изкачи шведската инвестиционна компания Kinnevik, чиито книжа поскъпнаха с 8,4%.