Европейската комисия (ЕК) подписа трети договор с Pfizer/BioNTech, с който се запазват допълнителни 1,8 милиарда дози ваксини срещу коронавируса за държавите от общността. Решението за заявката беше одобрено на 8 май.
Договорът е за периода от края на 2021 г. до 2023 г. Той ще даде възможност за закупуване на 900 милиона дози от сегашната ваксина и от ваксина, адаптирана към вариантите, с възможност за закупуване на допълнителни още 900 милиона дози.
От ЕК уточняват, че този договор ще бъде допълнен със заявки за други ваксини срещу коронавируса, основани на други технологии, като по този начин ще продължи възприетия още от самото начало успешен подход за портфейл от ваксини.
В договора е включено изискване производството на ваксини да е базирано в ЕС и основните компоненти на ваксината да са с произход от ЕС, посочват в съобщение от Брюксел.
Има клаузи и че доставките за ЕС са гарантирани още от самото начало на снабдяването през 2022 г. Благодарение на добре установеното сътрудничество с дружествата по настоящите договори и на въведените механизми навременните доставки на дозите са осигурени.
Предвидена е възможността държавите членки да препродават или да даряват дози на нуждаещи се държави извън ЕС или чрез механизма COVAX, с което се допринася за глобален и справедлив достъп до ваксината навсякъде по света.
С този нов договор ще се укрепи капацитетът на ЕС за производство на ваксини, като по този начин ще се даде възможност за обслужване на други пазари в целия свят, посочват още от ЕК.
Днешният договор обогатява широкия портфейл от ваксини, които ще се произвеждат в Европа, заедно с вече подписаните договори с AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Curevac и Moderna. Този диверсифициран портфейл от ваксини гарантира на Европа достъп до достатъчен брой дози за имунизиране на цялото население, включително срещу вариантите на вирусите.
Ваксината на Pfizer/BionTech е разработена на основата на информационната РНК (иРНК). В нея се добавят безвредни фрагменти от вируса, които човешкото тяло използва за изграждане на имунен отговор за предотвратяване на заболяването или за борба с него.