IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС и САЩ са близо до договорка за минимален глобален данък

ЕК ще „следи отблизо" нарастващите темпове на инфлация в еврозоната, казва Паоло Джентилони

08:29 | 20.05.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Паоло Джентилони говори по време на пресконференция за икономическите прогнози в Брюксел, Белгия, в сряда, 12 май 2021 г. &nbsp;<em>Снимка</em>:&nbsp;<em>T</em><em>hierry Monasse/Getty Images/Bloomberg</em></p>

Паоло Джентилони говори по време на пресконференция за икономическите прогнози в Брюксел, Белгия, в сряда, 12 май 2021 г.  СнимкаThierry Monasse/Getty Images/Bloomberg

Европейската комисия възнамерява да засили борбата срещу избягването на данъци. За тази цел ЕС иска да задължи големите компании да публикуват точна информация за данъчната си тежест. „Искаме да осигурим по-голяма прозрачност“, заяви европейският комисар по икономическите въпроси Паоло Джентилони в съвместно интервю за германския и френския бизнес вестници Handelsblatt и Les Echos.

„Това ще ни помогне да се борим с агресивното данъчно планиране“, казва той. Брюксел също иска да предприеме действия срещу т. нар. компании – пощенски кутии. 

В същото време европейците се опитват да постигнат международен данъчен консенсус. „Имаме възможността да постигнем политическо споразумение между страните от Г-20 във Венеция през юли“, подчерта Джентилони. Предложението на САЩ за глобална минимална данъчна ставка от 21 процента е оживило дискусиите.

ЕС се стремял към подобно ниво. „Мисля, че няма да сме далеч от американското предложение“, обясни Джентилони. Италианецът е уверен, че ще успее да убеди страни от ЕС като Люксембург и Ирландия, които досега привличат инвеститори с ниски данъци, в данъчната реформа.

В сряда ЕС представи планове за нова рамка за корпоративно данъчно облагане, която се очаква да е по-взискателна от договаряната международна промяна на правилата за това колко и къде мултинационалните компании трябва да плащат. Инициативата следва ускоряването на преговорите между 140 държави, след като от САЩ предложиха задаването на минимална ставка за компаниите. Ситуацията е особено проблематична в региона, където единният пазар трябва да оперира в среда на 27 различни данъчни законодателства. Това увеличава разходите за бизнес и намалява потенциала за растеж и инвестиции, създавайки също така и пропуски и усложнения, посочват от Европейската комисия.

Комисията смята да „следи отблизо" нарастващите темпове на инфлация в еврозоната. Тя обаче се придържа към преценката си, че увеличението е временно. Според прогнозите на ЕС тази година инфлацията ще нарасне до 1,7 процента, но след това отново ще отслабне. За Джентилони няма нужда от паника, а от повече бдителност. „Ако тази прогноза не се потвърди, трябва да сме подготвени“. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:23 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 1
s3
преди 3 години
Дано за България да има изключение, че ние с нашите 10% данък сме много под 21% минимални за които се говори. А защо не обсъждат да има минимална ставка на ДДС, да е пак например 21% и да не може да пада под това? Така няма да се товарят фирмите, а само народа, както обикновено се прави у нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още