IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Армения поиска помощ от Русия заради граничния спор с Азербайджан

Искането бележи нова ескалация на напрежението между двете страни

22:28 | 14.05.21 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Изпълняващият длъжността премиер на Армения Никол Пашинян заяви, че е поискал от руския президент Владимир Путин военна помощ за прекратяване на задълбочаващия се граничен спор с Азербайджан, с което засили опасенията от нов конфликт, предава Bloomberg.

„Помолих президента Путин за помощ за Армения, включително военна“, след като Азербайджан не изтегли 250 военни от южната арменска провинция Сюник, заяви Пашинян пред парламента в столицата Ереван в петък. Преговорите с представители на Азербайджан за прекратяване на безизходицата също продължават в събота, допълни той.

Азербайджан отрече да е нахлувал в Армения. Войските ни са ангажирани в „труден технически процес, придружен от спорове“ за демаркиране на споделената ни граница след 44-дневна война миналата година, съобщи външното министерство в Баку в имейл.

За момента няма коментар от Кремъл. Искането на Пашинян за помощ въз основа на договор за взаимна отбрана през 1997 г. с Русия бележи рязка ескалация в най-сериозната криза между Армения и Азербайджан от началото на войната, при която загинаха хиляди хора до постигнатото с посредничеството на Путин примирие през ноември. САЩ изразиха безпокойство от спора, а френският президент Еманюел Макрон поиска от Азербайджан „да се изтегли незабавно“ от арменска територия след телефонен разговор с Пашинян в четвъртък.

Путин подчерта значението на запазването на примирието в телефонен разговор с Пашинян късно в четвъртък, а арменският лидер не е поискал помощ, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков по-рано в петък.

С подкрепата на турската армия Азербайджан пое контрола върху част от оспорваната територия Нагорни-Карабах и завзе седем околни области, окупирани от Армения след войната през 1993 г. Условията на примирието включват отваряне на споделени граници, които в много случаи не са били маркирани след рухването на Съветския съюз.
Около 2000 руски миротворци са разположени в Нагорни-Карабах в рамките на постигнатото с посредничеството на Путин споразумение.

САЩ следят внимателно развитията по арменско-азербайджанската граница и призовават за сдържаност, заяви говорителят на Държавния департамент Нед Прайс в Twitter.

САЩ, Русия и Франция са част от Минската група на посредниците, която опитва, но не успява от десетилетия да разреши спора за Нагорни-Карабах, чието арменско население обяви независимост при рухването на СССР. Регионът остава международно признат в рамките на Азербайджан.

Азербайджан е „ангажиран със смекчаването на напрежението“ и изпраща граничари в района, съобщи по-рано външното министерство в Баку и нарече действията на Армения провокативни.

Положението „изглежда тревожно“, коментира в Twitter Томас де Ваал, старши изследовател в базирания в Лондон Carnegie Europe. То е „по-близо до ново насилие, отколкото до мирно споразумение“, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
michaelis23
преди 3 години
ем Сороспията помощи не дава, той само финансира за да им пали къщите и после опраайте се .... Тоз Пашияната беше мноо антируски ербап тарикат, ама са ше слуша Северните си "кофти" комшии, щот иначе ше стане натопорчена раотата ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още