Гърция и Германия успяха да подадат своите национални планове за възстановяване в Европейската комисия преди индикативния срок 30 април. Така вече три държави официално внесоха своите предложения за разходване на средствата по NextGeneration, които възлизат на 750 млрд. евро. Половината от тези средства са грантове, припомнят от Европейската комисия (ЕК).
Първа своя план за възстановяване в Брюксел прати Португалия. Този акт имаше до голяма степен и мобилизираща цел - страната е ротационен председател на Европейския съвет.
Гърция ще получи общо 30,5 млрд. евро по схемата - 17,8 млрд. евро под формата на грантове и 12,7 млрд. евро нисколихвени заеми. Планът залага на няколко основни стълба - декарбонизация, дигитализация, заетост, умения и социална кохезия, както и насърчаване на частните инвестиции и институционална реформа.
Максималната стойност на грантовете за Германия достига 25,6 млрд. евро, повече от средствата, които страната ще даде в общия бюджет на схемата. Общо по плана си Берлин заявява проекти за 27,9 млрд. евро.
В тях са включени мерки за опазване на околната среда и енергийния преход, дигиталицацията на икономиката, както и инфраструктура, образование и стабилизиране на здравната система.
Европейската комисия ще анализира получените планове в следващите два месеца, а след това те трябва да получат одобрението и на Европейския съвет. Така първите средства по схемата могат да бъдат отпуснати още през лятото на тази година.
Планът за възстановяване стана ябълка на раздора в България. Отиващото си правителство отказа да го внесе, мотивирайки се, че новите управляващи имат свои виждания по проектите. В крайна сметка обаче депутатите настояват кабинетът в оставка да внесе заявката до 30 април.
По време на дискусия в бюджетната комисия на Народното събрание стана ясно, че България ще разчита само на грантовата схема и няма да кандидатства за нисколихвени кредити, което беше критикувано от представители на бизнеса.