„Това, което видяхме от кризата, е, че тя не засяга всички държави членки еднакво. Тя засяга по-неустойчивите и по-уязвимите повече. Затова се взе решението миналото лято на европейско ниво да се набере един финансов ресурс, който да бъде използван в държавите членки, заедно в комбинация с реформи, които да помогнат за устойчивостта на всякакъв вид кризи", посочи Кюланов.
Той е на мнение, че за следващата криза, която ще дойде, икономиките могат да станат по-устойчиви, ако се направят инвестиции и реформи.
"Срокът за подаване на плана е 30 април, след това ще има два месеца, в които Европейската комисия да даде своето официално становище", припомни Кюланов и заяви, че фокусът трябва да е върху качеството на плана.
„Срокът не е най-важното, важно е планът да е достатъчно готов и максимално качествен, за да може после да се премине към неговото изпълнение възможно най-скоро“, препоръча ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България.
Цветан Кюланов обърна внимание на зеления преход, който е зададен в европейския дневен ред от гражданите. „Обръща се много повече внимание на качеството на живот и на здравето", коментира още той.
Ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България отчете, че за последните 30 години Европа е успяла да намали въглеродните си емисии, а икономиката й расте. „Това е един процес, който ние се стараем да ускорим“, потвърди Кюланов.
Какви са очакванията и рисковете пред Националния план за възстановяване и устойчивост? Как ще се включват гражданите в платформата за бъдещето на Европа, за да изразят мнението си? Кои ще се приоритетите в ЕС?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.