Европейската комисия (ЕК) наказа три европейски жп оператора за картел при трансграничния пренос на стоки, става ясно от съобщение от Брюксел. Санкциите са наложени на германската Deutshe Bahn, Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) и белгийската Société Nationale des Chemins de fer belges (SNCB).
Най-голямата санкция е за германската DB и възлиза на 48,3 млн. евро. Австрийската ÖBB получава имунитет, тъй като е разкрила споразумението, което нарушава европейските правила. Така компанията избягва санкция, която можеше да достигне 37 млн. евро.
Белгийската SNCB е наказана със скромната сума от 270 хил. евро.
Санкцията за DB се утежнява и от факта, че компанията и преди това е участвала в картелни споразумения. През 2012 година ЕК наложи глоба от 23 млн. евро на превозвача заради сключено с още 13 жп компании споразумение за фиксиране на цените.
DB, ÖBB и SNCB са нарушили европейското законодателство при преноса на стоки чрез т.нар. "блок влакове", тоест композиция за превоз на стоки без прекачване или спирки по трасето си. Проверката на ЕК е показала, че трите компании са обменяли информация помежду си за своите клиенти и техните изисквания.
Картелното споразумение е съществувало между 8 декември 2008 година до 30 април 2014 година. Белгийската компания е участвала в него само на 15 ноември 2011 година.
Глобите за трите компании са редуцирани с 10%, защото те са признали вината си и са постигнали споразумение с ЕК, посочват още от ЕК.


Между 50 и 500 лева: Колко харчим за коледна украса?
Общинските съветници, съдени с Коцев, искат преразглеждане на мерките им за неотклонение
До края на тази година трябва да бъде възложено техническо обследване на Аспаруховия мост
ДПС-НН се срещна с Радев: Този парламент е приключил своя политически живот
Излъчиха първенците в Общинските ученически игри във Варна
БАН през 2025 г.: Овладей енергията на звездите и предскажи гнева на земята
Младите се лъжат, че контролират информацията. Залагат и губят всичко
Blackrock смята, че 2026г ще е година на диференциация
Миран от Фед каза, че инфлацията е близо до целта
ЕС затяга санкциите срещу Беларус след хода на САЩ да привлече Минск
ID. Polo - избор от 4 двигателя и цена под 25 000 евро
Audi възражда легенда от 90-те години
Топ 10 на най-бавните коли от 0 до 100 км/ч
Maserati се отказа от 4-цилиндровия си мотор
Завръщането на Skoda Fabia RS зависи от успеха на друг модел
38-годишен затворник почина в линейката, разследват причините
10% от българите се отказват да купуват коледни подаръци
Част от центъра на София остава без вода в сряда
Манолова: След оставката следващата стъпка са честни избори