Италия също рискува да пропусне крайния срок за подаване на заявката по Плана за възстановяване на Европа, коментират източници на Ройтерс. Страните от общността трябва да внесат в Европейската комисия проектите, които ще получат средства по плана, до 30 април 2021 година.
Досега ЕК не е доволна от предложенията на Рим по този план, допълват още източници на информационната агенция. Вероятно Италия ще внесе проектите си в средата на май, но този срок може да се удължи още, за да бъдат изпълнени изискванията на Брюксел, казват още запознатите пред Ройтерс.
Говорител на италианския премиер Марио Драги обаче отхвърля всички съмнения, че заявката ще бъде внесена навреме. "Планът ни ще бъде представен на 30 април", коментират от правителството.
Забавянето би било тежък удар срещу "Супер Марио", каквото е прозвището на италианския премиер от времето му, когато управляваше Европейската централна банка (ЕЦБ), който преди два месеца зае поста на министър-председател на Италия след критики към предишното правителство, че не правят достатъчно за възстановяването на страната.
Страните от ЕС трябва да внесат до края на месеца предложенията си за разходване на инвестиции в размер на 750 млрд. евро. Планът за възстановяване на общността предвижда набирането на средства от финансовите пазари, което ще превърне ЕС в най-големия емитент на дългови инструмент в евро през следващите години.
Планът обаче е поставен под въпрос, защото още не е ратифициран от всички страни в ЕС, като най-големият "липсващ" подпис е на Германия - подаден е иск Конституционният съд в страната да се произнесе дали този план е в съответствие със законодателството на страната.
По Плана за възстановяване Италия ще получи към 200 млрд. евро - най-големият дял, но и страната беше една от най-засегнатите от коронавируса.
Комисарят Валдис Домбровскис коментира в края на миналата седмица, че няколко държави от ЕС ще пропуснат срока за внасяне на предложенията си, но не уточни кои точно са те.
България също изпитва затруднения относно плана за възстановяване - първите два варианта на документа бяха върнати от Брюксел, а правителството в оставка отказа да внесе третия вариант в Брюксел с мотива, че това трябва да направят новите управляващи.