Португалски съдия в петък разпореди бившият премиер Жозе Сократеш да бъде съден за пране на пари и фалшифициране на документи. Съдът обаче оттегли по-сериозните обвинения в корупция срещу бившия социалистически лидер, когото прокурорите обвиняват, че е взел 34 млн. евро подкупи, съобщава онлайн изданието Politico.
„Изглежда е имало приемане на материална облага за Жозе Сократеш на неговата позиция министър-председател“, казва съдията Иво Роса. „Има индикации за договаряне, когато е заемал позицията“, допълва съдията.
Решението е последният обрат в скандала, който обхвана Португалия, откакто полицията арестува Сократеш на летището в Лисабон по обвинения в корупция, укриване на данъци и пране на пари през ноември 2014 г.
Разкрития за пищния парижки начин на живот на бившия премиер, доклади за милиони, скрити в офшорки, и твърдения за багажници, пълни с банкноти, излязоха в медиите точно когато милиони португалци се чудеха как да свържат двата края заради дълговата криза в еврозоната, когато икономиката се сви с повече от 8 процента.
Сократеш, който беше министър-председател от 2005 до 2011 г., прекара почти една година в затвора и под домашен арест преди условното му освобождаване в края на 2015 г. Той винаги е отричал обвиненията, а милионите по тайни сметки обясни, че са заеми от приятели.
„Всички големи лъжи на прокуратурата се сринаха“, каза той пред репортери след решението. "Това беше огромна несправедливост ... обвинението е политически мотивирано“, допълва Сократеш.
Измежду 31 обвинения, повдигнати срещу бившия министър-председател на Португалия, съдът приема да тръгне дело срещу само три обвинения за пране на пари и три за измама с документи. По отношение на твърденията за корупция съдията разкритикува разследващите за „липса на съгласуваност“ и „действия без необходимата задълбоченост“. Той постановява, че някои доказателства за телефонно подслушване са недопустими и казва, че давността е изтекла за голяма част от предполагаемото нарушение.
Прокуратурата коментира веднага, че ще обжалва решението.
Резултатът повдига въпроси относно съдебната система на Португалия, която изпрати бившия премиер в затвора за четири месеца и го държа под домашен арест за още шест, но не събра достатъчно доказателства за съдебен процес по най-сериозните обвинения, въпреки че разследването продължи над 7 години.
Същият съдия нареди Рикардо Салгадо, бивш ръководител на банковата група Espírito Santo, която се срина през 2014 г., да бъде съден по три случая на нарушаване на доверието. Съдът отхвърля твърденията, че той е подкупил Сократеш за безпроблемни сделки с Portugal Telecom, които според съобщенията са спечелили на групата Espírito Santo над 8 млрд. евро.
Както Espírito Santo, така и Portugal Telecom фалираха заради кризата в еврозоната, като оставиха португалските данъкоплатци да платят сметката за няколко милиарда евро.
Не е ясно какво въздействие ще има решението на съдията върху португалските избиратели, които все по-често цитират корупцията като проблем и насочиха подкрепата си към нова крайнодясна партия.
Сократеш за спечели убедително изборите през 2005 г., като за първи път социалистическата партия получи абсолютно мнозинство в парламента. Популярността му обаче се срина на фона на европейската финансова криза и приемането през май 2011 г. на спасителна помощ от 78 млрд. евро при тежки условия от ЕС и Международния валутен фонд. Избирателите го отхвърлиха на предсрочни избори месец по-късно.
След поражението Сократеш подаде оставка като лидер на социалистическата партия и се премести да живее в Париж.