Лидерите на правителствата на Великобритания и Ирландия призоваха за спокойствие след поредната нощ на насилие в Северна Ирландия, по време на която бунтовниците нападнаха автобус и фоторепортер, който отразяваше конфронтацията с полицията.
Борис Джонсън, министър-председателят на Обединеното кралство, заяви, че е „дълбоко загрижен“ за насилието, при което 55 полицаи от полицейската служба на Северна Ирландия (PSNI) са ранени след осем последователни нощи на проблеми в региона. Арестувани са 10 души, според информация на ВВС.
„Дълбоко съм обезпокоен от сцените на насилие в Северна Ирландия, особено нападения срещу PSNI, които защитават обществеността и бизнеса, нападения срещу шофьор на автобус и нападение над журналист“, казва Джонсън. Той допълва, че е всички страни трябва да се стремят да преодолеят различията „чрез диалог, а не чрез насилие или престъпност“.
Подобна позиция изказва и премиерът на Ирландия Майкъл Мартин. Според него е време британското и ирландското правителство да работят с всички отцепнически лидери в Северна Ирландия, за да възстановят спокойствието. Опозиционната Лейбъристка партия във Великобритания също призова Джонсън да свика междупартийни преговори и да се ангажира заедно с ирландското правителство за успокояване на напрежението.
Европейската комисия (ЕК) осъди проявите на насилие. „Никой няма какво да спечели от това. Призоваваме всички замесени незабавно да се въздържат от тези актове на насилие“, казват от Брюксел.
През последните месеци напрежението нараства между предимно протестантските юнионисти в региона и предимно католическите националистически общности, подхранвано отчасти от разногласията относно изпълнението на сделката за Brexit, влязла в сила на 1 януари. Съгласно условията на Северноирландския протокол всички стоки, които влизат в Северна Ирландия от Великобритания, трябва да следват митническите правила на ЕС, което на практика постави граница в Ирландско море. Юнионистите определят това като неприемлива бариера пред тяхното място в Обединеното кралство.
Най-непосредствената причина за насилието е гневът на юнионистите от решението да не се преследват членове на националистическата партия Sinn Féin, които са нарушили правилата за социална дистанция, за да присъстват на погребението на бивш лидер на ИРА миналия юни. На погребението са присъствали над 2 хил. души.
Всички основни юнионистки партии, включително Демократичната юнионистка партия, която се ръководи от първия министър Арлин Фостър, призовават за оставката на шефа на полицията в региона Саймън Бърн. Според тях той е загубил доверието на общността.
Насилието започна на 29 март в Лондондери, където в бандите има и деца на по 12 години, посочва ВВС. Градът е привърженик на юнионистите, които искат Северна Ирландия да остане част от Обединеното кралство. Оттогава има протести и бунтове почти всяка вечер в редица градове, включително Белфаст, Карикфергус, Балимена и Нютаунаби.
В размириците участват предимно младежи юнионисти, които хвърлят тухли, фойерверки и бензинови бомби по полицаите и превозни средства. В сряда вечерта боевете прераснаха в сблъсъци заради т.нар. мирна стена в западен Белфаст, която разделя предимно протестантски лоялни общности от предимно католически националистически общности, които искат да видят обединена Ирландия.
Въпреки че няма ясни индикации, че размириците са организирани, насилието е съсредоточено в райони, където престъпните банди, свързани с паравоенни формирования, имат значително влияние. Все повече са доказателствата, че висши фигури в организации като Асоциацията за отбрана на Ълстър и Доброволческите сили на Ълстър са в основата на проблема и подклаждат напрежението.
Анализатори предполагат, че и югоизточната бригада Антрим (UDA) вероятно се възползва от възможността да отвърне на полицейската служба на Северна Ирландия заради ограничаването на престъпните групировки в района около Карикфергус. Паравоенната група е замесена в много форми на организирана престъпност, като нанася "неизмерима вреда на общността и упражнява страх в кварталите", казват от полицията.
преди 3 години Ирландия е държавата с най-голямо БВП на глава от населението в ЕС, а Северна Ирландия е сравнително слабо развита. Нормално е хората да искат да са към Ирландия особено като се има в предвид кризите във Великобритания. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Кво излиза, че англичаните са оставили Севрна Ирландия под законедателството на ЕС в името на БРЕКЗИТ? И кво следва сега, ИРА, сблъсаци, тероризам, насилие? Назад към миналото, защото не можахме да се разберем за бъдещето. отговор Сигнализирай за неуместен коментар