На фона на продължаващия спад на пътникопотока поради коронакризата летището в Мюнхен обмисля съкращения на работни места. Според материал на местния Münchner Merkur (издание от четвъртък) около една пета от 10 хил. работни места във Flughafen München GmbH (FMG) са заплашени.
„Изправени сме пред доста дълбоки съкращения", цитира вестникът близки до Надзорния съвет източници. Държавната компания заговори в четвъртък за „възможни корекции на капацитета", които трябва да бъдат подробно прегледани през следващите няколко месеца. Всички мерки на второто по големина германско летище ще бъдат социално приемливи и в координация с представителите на служителите.
Финансовият министър на Бавария Алберт Фюракер (CSU) заяви пред вестника, че се прави всичко, за да се увеличи отново пътникопотокът. „Колкото повече въздушен трафик, толкова по-малко вероятно е да има съкращения“.
Летище Мюнхен очаква броят на пътниците да спадне с повече от половината тази година след почти 48 млн. от предходната година. Подобно на по-големия си конкурент във Франкфурт Fraport, той също е хъб на Lufthansa. Провинция Бавария, федералното правителство и град Мюнхен имат дялове във FMG.
Летище Франкфурт вече обяви, че ще съкрати до 4 хил. от почти 22 хил. работни места през следващите години. В резултат на ограниченията за пътуване в рамките на пандемията авиацията преживява най-сериозния си бизнес спад в историята си. Авиокомпаниите и летищата съкращават работни места по целия свят.
Въпреки лятната ваканция и облекчаването на предупрежденията за пътуване в Европа не много повече пътници се качваха на самолети през юни, отколкото през май, както обявиха от летищната асоциация ADV. На всички германски летища заедно броят на пътниците е спаднал с 94 процента до 1,48 милиона пътници в сравнение с предходната година.
През май ADV отчете спад от 98% в сравнение с предходната година. Броят на търговските полети е спаднал през юни с 80% в сравнение със същия месец на миналата година до 38 515 излитания и кацания след спад от 86% през май.
„Търсенето все още се развива предпазливо", заявиха от асоциацията. Междуконтиненталният трафик се възстановява дори по-бавно от вътрешните и европейските полети, тъй като предупрежденията за пътуване за трети страни важат до края на август, а пандемичната обстановка във важни туристически дестинации като САЩ и Бразилия се е влошила.