IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Светът губи интерес към европейските вина и напитки

След Brexit Великобритания е основен партньор по отношение на търговията с храни на страните от ЕС

20:18 | 31.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Въпреки пандемията, ЕС е изнесъл храни и селскостопански стоки за над 184 млрд. евро през 2020 година. Това представлява ръст от 1,4 на сто спрямо данните за 2019 година, става ясно от статистиката на Европейската комисия.
През миналата година страните от ЕС са внесли селскостопански стоки за малко над 122 млрд. евро, или с 0,5% повече спрямо предходната година.

Отчетът обаче буди притеснения с тенденцията към спад на износа в последните два месеца на 2020 година. През ноември понижението беше от 2%, а през декември вече се увеличи до 5 на сто. Спад има и по отношение на вноса - съответно с 1% и 3%.

Един от най-губещите сектори през миналата година са алкохолните напитки и традиционно интересните европейски вина. Причината е не само пандемията от коронавируса, но и митата, налагани от САЩ.

Според данните през миналата година европейските производители на вина са изнесли продукция на обща стойност от 13,9 млрд. евро, което е понижение от малко над 8 на сто. Износът на алкохолни напитки се изчислява на 6,8 млрд. евро и спрямо предходната година намалява с почти 19 на сто.

Вината още са водещи в износа на храни и селскостопански стоки от ЕС. Но все по-близко приближава свинското месо, при което през миналата година съществено влияние върху износа оказва Китай.

Реално увеличението на износа от ЕС през миналата година се обуславя основно от търсенето на европейското свинско месо в Поднебесната империя. Данните показват, че през 2020 година европейските производители са изнесли свинско месо на обща стойност 10 млрд. евро, което е увеличение от 27 на сто.

Въпреки раздялата, износът към Великобритания бележи лек ръст (от 1%) спрямо 2019 година. Само през декември увеличението беше от 14% на годишна база, е видно още от публикуваната статистика. Съществен ръст отчитат производителите на пшеница (144%), пури и цигари (+28%) и паста и хлебни изделия (+4%). Но продължават спадовете по отношение на износа на масло (-27%) и птиче месо (-15%), както и на вина (-4%).

Великобритания си остава основна дестинация за европейските селскостопански стоки. През миналата година износът достига 41,8 млрд. евро, което е почти 23% от общия износ на ЕС. На второ място е САЩ (21,4 млрд. евро), а трети Китай, който бележи и най-голям ръст спрямо предходната 2019 година. Като цяло износът на храни и селскостопански стоки от ЕС към азиатската държава достига 17,6 млрд. евро, или увеличение от 22%.

Обединеното кралство е и основен вносител на храни и селскостопански стоки в ЕС. Стойността на вноса през миналата година се изчислява на 15,5 млрд. евро, което е дял от почти 13%. Същевременно заради Brexit и износът намалява със 7 на сто. Вторият по значение вносител в ЕС е Бразилия с 11,3 млрд. евро (дял от 9,3%), или ръст от 5,4 на сто. На трето място е САЩ с дял от 7,8% от износа (9,6 млрд. евро). Спрямо 2019 година има спад на вноса на американски продукти от малко над 6%.

Основната част от вноса са тропически плодове, ядки и подправки. Стойността им през миналата година достига 13,3 млрд. евро, или увеличение от 3,7%. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:10 | 03.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още