IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ЕС трябва да планира преходни мерки в подкрепа на банките след COVID

От Брюксел препоръчват трансгранични сливания и завършване на банковия съюз, както и допълнително диверсифициране на държавните облигации на кредиторите

18:51 | 25.03.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Европейските банки трябва да бъдат подкрепени на фона на очакванията за скок на корпоративните фалити, когато Европейският съюз (ЕС) излезе от пандемичната криза, включително чрез по-гъвкава дефиниция на несъстоятелността, става ясно от изследване, изготвено за Европейската комисия (ЕК).

Въпреки големите суми, похарчени за стимулиране на икономиката, проблемите с ваксинациите срещу коронавирус и появата на нови щамове на заразата забавиха икономическото възстановяване на ЕС, пише Ройтерс.

Италианският академик Андреа Рести, съветник в Европейския парламент по банковия надзор, заяви, че са необходими политически инструменти за „изглаждане“ на трудния преход. 

"Спешните инструменти, насочени към замразяване на плащанията, облекчаване на капиталовите ограничения и предоставяне на допълнителен кредит, не могат просто да бъдат демонтирани", става ясно от изследването, цитирано от Ройтерс.

Рести заяви, че на най-засегнатите индустрии ще е необходимо време за реорганизация и намаляване на разходите. Като цяло компаниите ще трябва да се справят с дългосрочните промени, продиктувани от мерките срещу COVID-19 - като дистанционната работа - които са засегнали управлението на веригите на доставка, както и недвижимите имоти.

Тъй като краят на гратисния период относно дълга се очаква да тласне много европейски фирми към несъстоятелност, Рести смята, че по-гъвкавото определение на корпоративния дефолт ще позволи на банките да помагат на компаниите, които започват да се възстановяват.

Изброявайки редица политически инструменти, документът посочва, че държавите членки на блока, които инвестират, за да помогнат на съдилищата да се справят с прогнозирания ръст в броя на заявленията за несъстоятелност, трябва да бъдат възнаградени чрез облекчаване на правилата, които диктуват темпото на провизиите на банките за поемане на загуби по кредити.

В същото време „не бива да се повтарят грешките от близкото минало, когато инвеститорите от частния сектор бяха използвани като основен канал за изчистване на балансите на банките“, се казва в изследването, призовавайки компаниите за управление на публични активи вместо това да вземат лошите заеми на банките на справедливи цени.

Въпреки че банките в цяла Европа се придвижват към консолидация, за да смекчат допълнително въздействието на пандемията, изследването препоръчва преследване на трансгранични сливания и завършване на банковия съюз, за ​​да се избегне повторното събуждане на негативния цикъл между банковите и държавните рискове.

За тази цел банките трябва да бъдат насърчавани да диверсифицират допълнително своите държавни облигации, добавя изследването.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:29 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още