Политиката на ЕС трябва да постави на едно ниво ядрената енергия и другите нисковъглеродни технологии за производството на енергия. За това настояват седем европейски държави в писмо до Европейската комисия, пише Ройтерс.
Опасенията на Франция, Полша, Унгария, Чехия, Румъния, Словакия и Словения са, че с правилата си за климатичните цели общността ще сложи точка на ядрените централи.
Към момента в Брюксел още обмислят дали да позволят финансиране за ядрени проекти по правилата за устойчиво и зелено развитие, припомня Ройтерс.
"Притесняваме се,че правото на страните от ЕС да избират между различни енергийни източници и правото да определят структурата на енергийния микс към момента е съществено ограничена от ЕС, който изключват ядрената енергия от все повече и повече политики", е записано в писмото, до което достъп е получил Ройтерс.
През декември 2030 година лидерите на ЕС приеха план за намаляване на въглеродните емисии с поне 55% спрямо нивата от 1990 година. Целта в момента е за намаление от 40 на сто. През 2021 година ще стане ясно как ще бъде постигната тази цел, но вече има заявки, че финансиране от европейски средства няма да се допуска за ядрени и газови проекти, които да бъдат използвани като "мостови" при достигането на нисковъглеродните цели.
За намаляване на емисиите въглероден диоксид ЕС се нужда от 350 млрд. евро инвестиции всяка година до края на това десетилетие.
Около 25% от потребяваната енергия в ЕС се произвежда от ядрени централи. Технологията използват 13 държави в общността, но като цяло общността е раздвоена относно използването ѝ. Поддръжниците на ядрените проекти отбелязват ниските емисии въглероден диоксид при производството на електроенергия от централите, а противниците - съхранение на опасните отпадъци, както и растящите разходи за реализацията на проектите.
Франция е най-големият производител на електроенергия от ядрени централи в Европа - около 70% от потребяваната енергия в страната е ядрена. Другите държави, подписали писмото, също развиват ядрени проекти, с изключение на Полша, която обаче трябва да намери начин да намали зависимостта си от въглищата.
На този етап от ЕК дори не потвърждават, че са получили подобно искане, посочва още Ройтерс.
"Имаме неутрална позиция ", коментира по повод ядрената енергия зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс по време на събитие, организирано от Университета в Питсбърг по-рано този месец. Той препоръча европейските държави да направят сравнение на разходите и ползите при решение дали да строят ядрени реактори или зелени централи.