Шарл Мишел седнал в офиса си в Брюксел в понеделник следобед, подготвяйки се усърдно за среща на върха на европейските лидери, които бяха нетърпеливи да узнаят плановете за ускоряване на вялата програма за ваксиниране на Стария континент. Тогава гръмнала новината – Германия спира използването на ваксината на AstraZeneca заради притеснения, че тя е свързана с тромбози, пише Bloomberg.
Без предупреждение или консултации председателят на Европейския съвет, подобно на други топ ръководители на Европейския съюз, са поразени. Решението бързо отприщи верижна реакция, която не само показа хаоса с ваксинационната програма, но и подкопа самите институции, които я управляват. Други страни се почувстваха длъжни да последват примера на Германия и спряха да използват ваксината въпреки съвета на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) да не го правят.
Драматичната седмица завърши с възстановяването на дозите на Astra в повечето страни, след като ЕМА потвърди в четвъртък, че рисковете са далеч по-незначителни от ползите. Решението на Германия да удари спирачките беше взето в ужасен момент и забави разпространението на ваксините, точно когато Европа е изправена пред нова вълна на зарази, принудили редица страни да въведат отново или да разширят ограниченията.
Хаотичната кампания застрашава да нанесе и огромен удар на доверието в ЕС както на глобално ниво, така и сред собствените му граждани, и да забави повторното отваряне на пострадалите икономики в Европа. 27-те страни членки на ЕС са раздали първи дози само на 8,3% от общото си население спрямо 39% във Великобритания и 23% в САЩ, сочи индикаторът на Bloomberg за ваксините. Въпросът е как ще излезе блокът от най-големия тест за единството си до момента.
Има опасност също новите семена на съмнението да нанесат трайни щети върху ваксина, която се използва в цял свят и е резултат от глобалните усилия за спиране на пандемията. Само няколко дни след като получиха милиони дози от ваксината на Astra чрез механизма Covax, подкрепен от СЗО за осигуряване на дози на бедни страни, държави от Израел до Демократична република Конго последваха примера на Европа и прекратиха употребата.
„Разтревожена съм от по-широките последици от тези решения за спиране на разпространението“, коментира Анна Мериът, ръководител на здравната политика в базираната във Великобритания благотворителна организация Oxfam. „Това може да преобърне много инвестиции, вложени в борбата със съмненията към ваксините. Европейските лидери имат огромна отговорност да комуникират публично с всяко кътче от света за това какво говорят данните, за да поправят част от нанесените вреди през последните няколко дни“, допълва тя. Ваксина
Спирането на ваксините на Astra беше поредната глава от отношенията на любов и омраза на Стария континент с ваксината, разработена от учени от Оксфордския университет. През последните два месеца европейските лидери се надпреварваха да очернят ваксината като неефективна, след което критикуваха британско-шведската компания, че не е доставила обещаните дози и дори заплашиха да заведат дело заради липсата на доставки.
Разказът за взетите решения около ваксината на Astra се основава на публични прояви и разговори с шестима души, запознати с дискусии с частен характер.
Последните сътресения започнаха на 7 март, когато Австрия спря използването на партида от ваксината след смъртта на един човек и разболяването на друг, свързани с тромбози след ваксинирането. Ваксина
Четири дни по-късно Дания стана първата страна, която спря изцяло ваксините на Astra, след като 60-годишна жена получила тромбоза и починала макар властите да признаха, че е невъзможно да се установи дали е имало връзка с ваксината. Австрия, Норвегия и Исландия бързо последваха примера й, а Италия обяви, че ще забрани само една партида.
Германия и Франция обещаха да продължат да използват ваксините на Astra, а компанията опроверга твърденията, че ваксината не е безопасна, като заяви, че 17 млн. души са били ваксинирани в ЕС и Великобритания и няма данни за повишен риск от тромбози.
Политическата цена на хаотичната реакция за излизане от COVID пандемията и вялия темп на ваксинации се прояви в неделя, когато Християндемократическия съюз (ХДС) на канцлера Ангела Меркел понесе поражение на регионалните избори. Когато партийните лидери се събраха на видео конференция в понеделник, за да обсъдят къде са сгрешили, здравният министър Йенс Шан, който е обвиняван за слабото управление на кризата от правителството, опитал да се защити.
Той си припомнил посещението си във ваксинационен център в град Мюнстер, където видял хората „да излизат доволни“, след като са получили ваксина на Astra, разказват запознати източници. Шпан казал пред партийните лидери, че трябвало да разказват положителни истории като тази, за да покажат, че ваксинационната програма не е толкова лоша, колкото много хора смятат. Освен от Великобритания Германия изостава и от страни като Сърбия и Унгария.
Само няколко часа по-късно Шпан направи пълен обрат. Учени от института „Паул Ерлих“, който консултира германското министерство на здравеопазването за безопасността на лекарствата, получили информация за още двама души, развили тромбоза на мозъчна вена, след като получили ваксината на Astra. С новите случаи броят на тромбозите надминал нормалното според института равнище при неваксинираните хора.
В ранния следобед той препоръча на Шпан временно спиране на ваксината до приключването на проверката на ЕМА. Към онзи момент има седем случая на тромбози на мозъчна вена при хора на възраст между 20 и 50 години от общо 1,6 млн. ваксинирани в Германия с ваксината на Astra. Трима души починаха.
Германското здравно министерство обяви забраната същия ден следобед в Twitter, свиквайки набързо пресконференция, на която Шпан звучеше смутено в отговорите си на въпроси доколко решението ще забави ваксинационната кампания. „За мен най-важно за доверието е прозрачността и да спазваме съветите на професионални експерти“, каза той пред репортери.
В малкия град Монтобан, на 600 км южно от Париж френският президент Еманюел Макрон и испанският премиер Педро Санчес били по средата на пленарната сесия на срещата си на високо равнище, когато разбрали за спирането на употребата на ваксината от Германия. Макрон се консултирал със здравното министерство в Париж и решил веднага да последва примера на Германия, обявявайки решението само няколко часа по-късно.
Той заяви, че това е предпазна мярка и че се надява ваксинирането да бъде възобновено бързо след зелена светлина от ЕМА. Официален представител, приближен до Макон, заяви, че е щяло да бъде политически трудно страната да продължи да раздава дози от ваксината на Astra, след като Германия и други страни са спрели.
Решението на Германия да натисне бутона за пауза предизвика множество телефонни разговори в цяла Европа и плочките домино бързо започнаха да падат, като все повече страни обявяваха, че спират ваксината на Astra. Меркел говори с италианския премиер Марио Драги в понеделник, а Шпан разговаря със свои колеги във Франция и Италия.
Испания, Италия и Швеция скоро след това обявиха, че ще изчакат решението на ЕМА в четвъртък, преди да възобновят използването на ваксината на Astra, а страни като Белгия и Полша не се вписаха в тенденцията и обещаха да продължат употребата й. „Изборът е политически“, каза Никола Магрини, генерален директор на италианския медицински регулатор пред изданието Repubblica и допълни, че според него ваксината е безопасна. Ваксина
Ваксинационната кампания на ЕС е съпътствана от проблеми от самото начало, още с решението му да обедини поръчките за всички 27 страни членки – благородна стратегия, целяща справедлив достъп, която обаче забавя възможностите на съюза да сключва договори за ваксини. Разрешаването на ваксините от ЕМА също се забави и отложи началото на програмата.
Много високопоставени представители в Брюксел бяха разочаровани от решението на страните да спрат ваксината и го определиха като още един епизод от мъчителното разпространение на ваксините в Европа. Част от раздразнението е породено от данните, които не показват, че ваксината на Astra е по-малко безопасна от тази на Pfizer-BioNTech. Освен това ЕМА продължаваше да я одобрява.
Британската регулаторна агенция по лекарствата и здравните продукти съобщи за общо 30 неблагоприятни събития, свързани с тромбози, от 9,7 млн. дози от ваксината на Astra към 28 февруари. В същото време се съобщава за 38 тромбози от общо 10,7 млн. първи дози от ваксината на Pfizer-BioNTech и 800 хил. втори дози, предоставени през същия период.
Веднага след като ЕМА потвърди, че ваксината е безопасна, Франция, Германия, Италия, Испания, Португалия, България, Словения и Люксембург заявиха в петък, че ще възобновят използването й. Скандинавските страни съобщиха, че ще изчакат още няколко дни, за да решат.
Вредата е „потенциално огромна“, но все още може да бъде възстановена, казва Гидо Рази, който беше изпълнителен директор на ЕМА девет години до оттеглянето си през ноември м. г. „Това е урок да не сме толкова емоционални, да вярваме в науката и в институциите, които тълкуват данните“, допълва той.
Сега Европа е изправена пред тежка битка да убеди повече хора да се ваксинират. Френският премиер Жан Кастекс направи първа стъпка в опита си да възстанови доверието, като си постави ваксината на Astra в петък. Франция обаче ограничи употребата на ваксината за хора над 55 години, докато бъдат анализирани допълнителни данни.
Ваксината на Astra е преследвана от противоречия от септември м. г., когато компанията беше принудена да спре глобални клинични изпитания, след като британски доброволец получи неврологично заболяване, засягащо гръбначния мозък. Не стана ясно дали симптомите са свързани с ваксината или не. Изпитанията във Великобритания бяха възобновени няколко дни по-късно, но тези в САЩ бяха спрени за почти седем седмици.
През ноември Astra и Оксфордския университет публикуваха данни, които показаха, че половин доза, последвана от пълна доза от ваксината, дава по-добра защита, но едва по-късно стана ясно, че графикът за поставяне на дозите е резултат от грешка. Частичното разкриване на тези подробности доведе до оплаквания от липса на прозрачност.
През януари компанията обяви, че ще има недостиг от 60% на доставките на ваксини в Европа заради забавяне на производството в белгийския й завод. След съобщението редица европейски страни ограничиха употребата на ваксината до хора под 65 години, защото според тях при клиничните изпитания нямало достатъчно данни, показващи ефективността й при възрастните хора.
На 29 януари, същия ден, в който ЕМА одобри използването на ваксината при 18-годишни, Макрон заяви, че тя е „почти неефективна при хора над 65 години“ – коментар, който според мнозина показва дълбок и траен скептицизъм към Astra.
След като десетина страни членки на ЕС спряха употребата на Astra заради съмнения за сигурността й, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заплаши в сряда да използва законни правомощия за спиране на износа на ваксини към страни, които не предприемат реципрочни действия.
Официални представители признали в частни разговори, че има противоречиво послание от Европа – че ваксината може да не е безопасна, но те все пак искат да спрат излизането на дози от блока, а дипломати от редица страни членки призоваха за предпазливост и предупредиха, че подобен ход може да навреди и на европейските компании.
Брюксел твърди, че има недостиг и това е причината за тромавото разпространение на ваксините, но Европейският център на превенция и контрол на заболяванията твърди, че над седем милиона дози от ваксината на Astra остават неизползвани.
Спирането през последно време опразни ваксинационни центрове в цяла Европа, тъй като десетки хиляди часове за поставяне на ваксината са били отменени на фона на съобщения, че дози са унищожавани, защото щели да се развалят заради забавянията.
Всички погледи бяха насочени към ЕМА, която набързо направи проверка дали ваксината е причината за тромбози. Когато ръководителят й и бивш високопоставен представител на СЗО Емер Кук обяви заключенията на агенцията в четвъртък, малцина бяха изненадани. Тя заяви, че ваксината не се свързва с повишен риск от тромбози, въпреки че не можа да „изключи напълно подобна връзка“.
Германският здравен министър Йенс Шпан първоначално планираше да направи незабавно изявление. Но той първо изчака писмения доклад на ЕМА, след като призова европейските страни и германските провинции да гарантират, че всички подкрепят решението за възобновяване на ваксинациите с Astra.
В 20 ч. той в най-сетне се появи пред камерите заедно с ръководителя на института „Паул Ерлих“ Клаус Цихутек. Видимо нервен, той заяви, че събитията през седмицата са доказателство за прозрачността на правителството. Шпан, който само няколко седмици по-рано беше потенциален наследник на Меркел, се превърна в националната изкупителна жертва за всички грешки в програмата за ваксинация на Германия.
На следващата сутрин Шпан седеше неудобно на пресконференция с говорителя по здравните въпроси на социалдемократите Карл Лаутербах, който по-рано критикува решението за спиране на ваксинациите с Astra. „Несъмнено аз също допуснах грешки“, призна той.
преди 3 години За теб - никога. Цял живот беден и мизepен, ако ще навън да вали злато. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години възстановяване друг път ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Denmark reports two cases of serious illness, including one death, after AstraZeneca shot https://financialpost.com/pmn/business-pmn/denmark-reports-two-cases-of-serious-illness-including-one-death-after-astrazeneca-shot-2 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Norwegian Medical Professor Finds Link Between AstraZeneca Vaccine And Fatal Blood Clots but EMA Tells Europe to Continue Anyway because Benefits Outweigh Riskshttps://healthimpactnews.com/2021/norwegian-medical-professor-finds-link-between-astrazeneca-vaccine-and-fatal-blood-clots-but-ema-tells-europe-to-continue-anyway-because-benefits-outweigh-risks/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Norwegian media says some people have to die from coronavirus vaccines as a sacrifice to humanityhttps://vaccinedeaths.com/2021-03-19-norway-people-die-coronavirus-vaccines-sacrifice-humanity.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар