Европейската сметна палата проучва договори за стотици милиони, сключени от Европейската комисия (ЕК) с външни консултанти, за да прецени справедливата им стойност. Това коментира говорител на палатата пред онлайн изданието EurActiv.com.
Само между 2016 и 2019 г. Комисията е похарчила повече от 462 млн. евро за договори с „голямата четворка“ одитори PwC, EY, KPMG и Deloitte, сочат оценки на изданието, публикувани в четвъртък.
Средствата, похарчени за големите одиторски фирми, се увеличават от началото на програмата за подкрепа на структурната реформа на Комисията. Само през 2019 г. Голямата четворка е спечелила договори на стойност 24,38 млн. евро за предоставяне на техническа помощ на държавите членки в 91 области.
„В момента одитираме разходите за външни консултанти, направени от Европейската комисия“, казва говорителят на Европейската сметна палата. „Този одит има за цел да оцени дали Комисията постига съотношение цена-качество, като същевременно защитава своите интереси, когато наема консултанти“, добавя говорителят.
Очаква се докладът да бъде публикуван в началото на следващата година.
Участието на консултантски фирми в изготвянето на политики породи опасения у Европейския парламент (ЕП), тъй като някои от търговете могат да представляват потенциален конфликт на интереси, включително договор с McKinsey в областта на изкуствения интелект, защото същите компании консултират и частни фирми по същите въпроси.
Зам.-председателят на ЕК Маргрете Вестагер коментира, че работата на консултантските фирми е необходима за „изключително сложни“ въпроси. По думите ѝ са необходими „доста специализирани знания“ за някои въпроси, а такава експертиза Комисията няма, защото би било скъпо и неефективно да я поддържа постоянно.
В такива случаи Главна дирекция „Конкуренция“ подписва рамков договор с външни изпълнители, „за да знаем, че получаваме правилните цени“, когато нейният екип не може сам да свърши работата. „Предполагам, че това е до голяма степен и подходът на колегите в други служби на Комисията“, допълва тя.
Данните на медията показват, че за периода 2016-2019 г. компанията KPMG е подписала договори за най-голяма сума измежду „голямата четворка“ – 154,84 млн. евро. На второ място е EY със 121,32 млн. евро, следвана от PwC (93,77 млн. евро) и Deloitte (92,28 млн. евро).