Почасовите разходи за труд в ЕС и еврозоната ускоряват темпа си на растеж в последните месеци на 2020 година. Данните на Евростат показват средно увеличение от 3,3% в страните от ЕС и от 3% в еврозоната в периода октомври - декември 2020 година.
През третото тримесечие статистиката отчете леко забавяне на ръста - от 1,8% в ЕС и от 1,6% в страните във валутния съюз на общността.
eurostat
Източник: Евростат
Разходите за труд имат два основни компонента - за заплати и разходите, които са свързани с работниците - осигуровки, болнични, компенсации и т.н. От Евростат отчитат, че в края на миналата година разходите за заплати в ЕС се увеличават с 3,7%, а по другия компонент - с 1,8%.
От статистическата служба на ЕС обясняват, че причината за по-бавното увеличаване на разходите, които не са свързани с работната заплата, е във връзка и с редицата облекчения, които властите прилагат за смекчаване на ефектите от пандемията от коронавирус.
Почасовите трудови разходи в ЕС се увеличават с 3,2% в сектора на строителството и с 2,8% - в услугите, показват още данните. Най-съществено обаче е увеличението в нефинансовия сектор (селскостопанство, образование, публични и социални институции и т.н.) - с 4,4 на сто.
По сектори най-значимо се повишават разходите в сегментите като развлечение и почивка (11%), както и в ресторантьорството и услугите по настаняване - с 10,2%. В сектора на настаняване и ресторантьорство разходите на работодателите извън тези за заплати намаляват със 17,6 на сто. Спад от малко над 2% по това перо има и за сектора на транспорта в ЕС.