Спорът в ЕС какво е и какво не е "зелена инвестиция" получава известно побутване на 10 март 2021 година, когато влизат в сила правилата по Регламент 2019/2088 за оповестяването на информация във връзка с устойчивостта в сектора на финансовите услуги.
Промените имат за цел избягването на т.нар. "зелено изпиране", тоест погрешното представяне на проекти като устойчиви, на растящия пазар за инвестиции в екологични проекти. Очакванията на Bloomberg са до 2025 година активите на този пазар да достигнат 53 трилиона долара.
Новите правила предвиждат управляващите инвестиционни фондове да дават информация за екологични, социалните и управленските аспекти, които касаят финансовите продукти, пише още Bloomberg.
За да се повиши прозрачността и крайните инвеститори да бъдат информирани, трябва да се уреди достъпът до информация за това как участниците на финансовите пазари и финансовите съветници интегрират съответните рискове за устойчивостта, били те съществени или потенциално съществени, в своите процеси на вземане на инвестиционни решения, е записано в европейския регламент.
Регламентът обхваща всички участници на финансовия пазар на ЕС, включително и чужди инвеститори. Правилата изискват оповестяване на рисковете за устойчивото развитие, които носят инвестициите, както и какви са рисковете от устойчивото развитие върху самите инвестиции.
Регламентът е част от по-широкото предложение на ЕС за пренасочване на капитала към по-устойчиви бизнеси.