IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Великобритания към ЕС: Отърсете се от зложелателството си

Новият британски министър, отговарящ за Brexit, Дейвид Фрост обеща да работи за изграждането на добри отношения с ЕС като равни суверенни страни

14:25 | 07.03.21 г. 9
<p>
	<em>Снимка: Simon Dawson/Bloomberg</em></p>

Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Европейският съюз трябва да се отърси от зложелателството си и да изгради добри отношения с Великобритания като равни суверенни страни, заяви британският министър, отговарящ за Brexit, Дейвид Фрост, цитиран от Ройтерс. Той обеща да защитава интересите на страната си.

В статия за вестник Sunday Telegraph Фрост отново защити едностранния ход на Великобритания да облекчи търговията след Brexit между Великобритания и Северна Ирландия, заради който ЕС заяви, че ще започне съдебни действия за нарушаване на условията на сделката за Brexit.

Откакто Великобритания напусна ЕС миналата година, отношенията между страната и блока се влошават, като и двете страни се обвиняват взаимно в подли действия във връзка с частта от търговското им споразумение, отнасяща се за движението на стоки към Северна Ирландия.

Фрост, който ръководеше преговорите на Великобритания за постигане на търговско споразумение с блока, беше назначен за министър и главен представител на премиера Борис Джонсън за бъдещите отношения с ЕС по-рано тази година. Очаква се той да възприеме по-твърд подход.

„Надявам се, че те ще се отърсят от всяко оставащо зложелателство към нас заради напускането ни и вместо това ще изградим приятелски отношения между равни суверенни страни“, пише Фрост.

„Ще работя за това, действайки конструктивно, когато е възможно, защитавайки интересите ни, когато се налага – като суверенна страна с пълен контрол върху собствената ни съдба“, допълва той.

Фрост отново защити удължаването от британското правителство на гратисния период за проверки на някои хранителни продукти, внасяни от търговци на дребно в Северна Ирландия, като „законно и съответстващо на прогресивно и добронамерено прилагане“ на частта от търговското споразумение за Brexit, наречена протокол за Северна Ирландия.

„Без тази заплаха за нарушаване на протокола не можем да продължим по конструктивен начин разговорите си с ЕС за разрешаване на произтичащите от него трудности, а целим да го направим“, подчертава Фрост.

Бъдещето на Северна Ирландия беше обект на остър спор по време на преговорите за Brexit. В крайна сметка Лондон се съгласи да остави намиращата се под британско управление провинция в единния пазар на ЕС за стоки, за да се избегне твърда граница между Северна Ирландия и страната членка на съюза Ирландия. Страната се опасяваше, че това може да навреди на мирното споразумение от 1998 г., което прекрати десетилетен конфликт в провинцията.

Това изисква проверки на някои стоки, пристигащи в Северна Ирландия от други части на Обединеното кралство, което според някои компании затруднява доставките в провинцията. За да разреши проблема, британското правителство удължи гратисния период за някои проверки до 1 октомври.

ЕС оспорва твърдението, че удължаването на гратисния период съответства на споразумението, като заяви, че Лондон трябва да спазва подписаните документи. Съюзът обеща да започне правни действия, или т. нар. дисциплинарна процедура срещу Великобритания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:23 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 3 rate down comment 0
nikiangel
преди 3 години
Имаше някаква статия в нета как решили да опитат да пратят британци на полето във фермите.Направили програма, получили 15 000 кандидатури.От тях реално на полето отишли да работят 400 човека.До края на програмата изкарали 20 :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 0
юрист
преди 3 години
Източноевропейците към британците- ако искате да имате собствени, ваши зеленчуци на вашата трапеза и да ви вървят бизнес услугите чрез изнасянето им в ЕС, оттървете се от високомерието си и дискриминацията си към източноевропейските ЕС граждани. И сред нас се раждат и вундеркинди, и гении, които са етнически българи, а не етнически британци или етнически индийци, така, че- спрете да се облещвате като невидели, когато ви попадне сиви на български ''мозък'' и приемете тази реалност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 1 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 3 години
Нарочно погледнах паунда - 2.26, преди Брекзит-а бе 2.30 - 2.35. Лондон за малко бе изпреварен от (забележи) Амстердам, но отдавна си върна първото място при финансовите операции. ЕС никога не е бил определящи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 0
xapoznai
преди 3 години
Подобни кухи фрази няма да променят нищо... Както вече се спомена в друг пост - ние сме конкуренти. Няма как да сме и равни - разликите са в пъти. Брекзита няма как да е успешен и това ще стане ясно в следващите години. За плебса особено ще дойдат кофти години - орязване на социал и вероятно поевтиняване на лирата. Това ще докара и други популисти след тези и така надолу, надолу...А иначе плана беше перфектен - запазваме си всички права и придобиваме и нови. Същевременно ставаме оазиса на ЕС ама без да сме в него... Втора Швейцария ама без да плащаме... Скоро ще дойде време за пробуждане като няма да става въпрос само за селско стопанство и рибарство. Автомобилна индустрия и други топ отрасли. След няколко години ще остане един Лондон на стара слава като самотна крепост...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 0
фиг.1
преди 3 години
Пример за зложелателство дадоха англетата по време на напускането на ЕС. Европа беше прекалено толерантна и им направи редица отсъпки. Но заради начина по който постъпиха, няма как да ги заобича. Двете страни не са равни. Ако това не им харесва, нека да го д.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
korn
преди 3 години
Според мен БРЕКЗИТ е в миналото и това което се случва няма нищо общо с него. ЕС има сблъсаци и проблеми със САЩ, Китай, Русия и т.н. Англичаните е време да се събудят и да разберат че са просто една държава и никой не му пука за миналото. Няма зложелателство или специално отношение, има бизнес, пари и англичаните са конкуренти като всички останали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 7
evlogi
преди 3 години
Това би трябвало да се очаква.Имам усещането че мощната бюрократична машина в Брюксел е доста притеснена да не вземе да се окаже експериментът Брекзит успешен и недай си боже им намалеят привилегиите и надуването...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Що тукашните хюмнeта имат свойството светкавично да забравят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Великобритания към ЕС: Отърсете се от зложелателството си Когато турците и башибузука са клали в Априлското възстание са казали:- Ще изколим всички християни. Само ингилизите ще оставим, те обещаха да станат мюсюлмани.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още