IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Т. Брьотон: Добре ще е, ако страните от ЕС купят ваксини от Русия и Китай

Само ЕС и САЩ имат капацитета да произведат ваксини за всички свои жители, коментира еврокомисарят, който отговаря за ваксинационната стратегия на ЕС

10:55 | 05.03.21 г. 5
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Еврокомисарят Тиери Брьотон.<em> Снимка: Европейска комисия</em></p>

Еврокомисарят Тиери Брьотон. Снимка: Европейска комисия

Главният изпълнителен директор на AstraZeneca Паскал Сорио се обажда на еврокомисаря Тиери Брьотон в 5 часа всяка сутрин.

Разговорът със Сорио е една от първите задачи на Брьотон за проверка и предотвратяване на бедствия като ръководител на работната група на Европейската комисия (ЕК) за ваксините. След като говори със Сорио, който живее в Австралия, Брьотон разговаря и със Стефан Бансел от Moderna в Масачузетс и Алберт Бурла от Pfizer в Кънектикът, за да научи какви са проблемите и кога ще дойде следващата пратка с дози за ЕС, пише онлайн изданието Politico.eu.

Брьотон, комисар по вътрешния пазар на ЕС, сега е лицето на лудостта на ваксинационната кампания в ЕС. Той е човекът, който търси нови производствени обекти, след като AstraZeneca не успя да изпълни доставките си за ЕС през първото тримесечие.

Досега Брьотон е посетил Thermo Fisher Scientific, подизпълнител на AstraZeneca, Lonza, подизпълнител на Moderna, заводът Puurs на Pfizer, Halix, подизпълнител на AstraZeneca в Нидерландия, за който още не е ясно дали изобщо е произвеждал дози за ЕС.

Сега, когато солидарността се разпада и няколко национални столици се обръщат към трети страни за доставки, Брьотон добавя и правителства в маршрута си. Наскоро той посети Нидерландия и Италия, за да обсъди плановете на правителствата за ваксинацията срещу коронавируса. Предстои му посещение в Унгария и Австрия – две страни, които стават все по-критични към стратегията на ЕС за ваксиниране, които активно търсят други доставчици на ваксини.

В интервю за медията Тиери Брьотон посочва, че въпросът е производителите да следват една линия със столиците в съответствие с ваксиналната стратегия на Брюксел въпреки забавянето.

„Уверявам се, че нашите правителства и нашите членове са съгласувани с нашата стратегия и те са“, посочва еврокомисарят. „За мен е важно да прекарам известно време с всеки от тях, за да съм сигурен, че всички сме в съответствие и ще продължим да бъдем в съответствие“, допълва той.

Комисията прекара последния месец  в опити да докаже, че контролира ситуацията, като преработи стратегията си за ваксини и подчертава напредъка с ваксината на Johnson & Johnson. Очакванията са доставките на ваксини да се стабилизират през второто тримесечие.

Това не успокоява националните столици, които са нетърпеливи да покажат на гражданите, че се борят за всеки флакон. Австрия, Дания, Чехия, Полша и Словакия се присъединиха към Унгария в търсене на дози в други страни. Брьотон обаче не се притеснява. Според него е „добре“, ако страните членки на ЕС искат да закупят руската ваксина „Спутник V" или китайската на Sinopharm, които все още не са одобрени за употреба в блока.

Той дори приветства хода на Австрия и Дания за създаване на ваксинален съюз с Израел, като пренебрегва целенасочената критика на австрийския канцлер, че ЕС е твърде бавен. "Нямам абсолютно никакъв страх, че това е срещу някого - това е просто за засилване на глобалното сътрудничество", посочва Брьотон. За тази инициатива той ще научи повече, когато се срещне с канцлера на Австрия Себастиан Курц.

На въпрос за интереса на Унгария, Словакия, Полша и Чехия към руските и китайските ваксини той отговаря, че всякакви дози, които тези страни получават, са само капка в морето. "Това, от което се нуждаем днес, са дози, не нови ваксини“, посочва той и допълва, че първата доставка на „Спутник V" в Унгария е само 40 хил. дози при условие, че страната се нуждае от милиони. Той изтъква, че обемът „ще дойде от Европа, ще дойде оттук“.

Последна актуализация: 23:42 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 1
ing5rov
преди 3 години
алексов , развита държава и висок процент ваксинирани не е непременно свързано ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 7
zelka007
преди 3 години
противошапният препарат на рассияните няма да получи одобрение в усато , спорно е колко ще получи и в ЕС ... но да видим . за да получи разрешение за употреба в ЕС трябва и да се произвежда в ЕС , демек производствен контрол на ЕС ... :))) ... който иска . никой не караме на сила . чайниците не признават други ваксини , расияните не признават други ваксини също . според мен да си гледат работата ... :)))топ ваксината в света е европейска , топ производителите също ... айде да се спасяват кой както може ... ние ще се справим в ЕС ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
фиг.1
преди 3 години
Ако руската ваксина успее да получи одобрение от здравните служби на САЩ и Европа, всички ще я купуват и без да ги подканят. Но и при самите руснаци ваксинационната кампания боксува, явно дори те й нямат голямо доверие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 2
Mechkata
преди 3 години
има разлика между капацитет на производство и личния избор да се вакснеш или не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 6
alex8712
преди 3 години
''само ЕС и САЩ имат капацитет '' - аха, затова ЕС е на едно от последните места сред развитите държави по процент ваксинирани...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още