IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банките в ЕС ще отчитат зелените си активи от 2022 г.

Кредиторите ще публикуват и три други показателя, с които ще разкриват дали таксите им от консултантски услуги идват от благоприятни за климата дейности

14:48 | 01.03.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Christophe Morin/Bloomberg</em></p>

Снимка: Christophe Morin/Bloomberg

Банките в Европейския съюз (ЕС) ще публикуват от следващата година нов ключов показател – съотношение на зелените активи, за да отчитат своите климатични дейности и влиянието си върху климата, предава Ройтерс, като се позовава на предложение на банковия регулатор на ЕС от днес (1 март).

На фона на набиращите скорост тенденции за устойчиво инвестиране регулаторите искат финансовите институции да дават по-достоверна и надеждна информация за техните експозиции, свързани с климатичните промени, и как влияят на активите им. 

Европейският банков орган (ЕБО) казва, че съотношението, за което предстои обществено обсъждане, ще измерва стойността на благосклонните към климата заеми, аванси и дългови ценни книжа, съотнесени към общите активи.

Смятам, че за първи път регулатори въвеждат такова зелено съотношение на активите“, коментира Пиърс Хабен, директорът на ЕБО за банките, пазарите, иновациите и потребителите.

Той пояснява, че първоначално банките ще трябва да достигнат едноцифрено число в процентно изражение на това съотношение. Показателят ще е важен за оценка на това къде иска да бъде банката в дългосрочен план и как иска да работи в бъдеще.

Новият показател ще оценява доколко банковите активи са екологично устойчиви.

ЕБО казва, че много заинтересовани страни имат легитимен интерес от физическите и преходните рискове, на които са изложени банките от изменението на климата.

Кредиторите се изправят пред нарастващ натиск от страна на инвеститорите да покажат, че предприемат стъпки да ограничат финансирането си за замърсяващи индустрии и да разширят активите, които имат отношение към забавянето на климатичните промени.

Регулаторът отговаря на искане на Европейската комисия (ЕК) за разкриване на свързани с климата данни от банките.

Показателят ще фигурира в отчетите на банките от 2022 г.

Банките ще трябва да публикуват и три други показателя, които показват степента, до която таксите от консултантски услуги, основни търговски операции и задбалансови експозиции се извличат от благоприятни за климата дейности.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:03 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още