Министърът на външните работи на Германия Хайко Маас призова в понеделник колегите си от Европейския съюз (ЕС) да дадат зелена светлина на санкциите срещу руските служители, отговорни за вкарването в затвора на кремълския критик Алексей Навални и репресиите срещу демократичните активисти, предава Ройтерс.
Призивът на Берлин проправя пътя за налагане на санкции през следващия месец. Според ЕС това трябва да се разглежда като послание към президента на Русия Владимир Путин, че в страната му не може да бъдат забранявани дебати и протести.
„Подкрепям изготвянето на допълнителни санкции, списъци на конкретни лица“, коментира Маас при пристигането си в Брюксел за заседанието на външните министри на ЕС. Той посочва, че санкциите се налагат, защото Навални не само е бил осъден на затвор по-рано този месец по измислени обвинения, но и ще бъде изпратен в трудов лагер.
Дипломатите очакват ЕС да наложи забрани за пътуване и да замрази активи на редица съюзници на Путин следващия месец, след като експертите съберат доказателства, за да издържат на всякакви правни предизвикателства.
Група външни министри от ЕС се срещнаха в неделя в Брюксел с шефа на кабинета на Навални Леонид Волков, за да обсъдят евентуални наказателни мерки срещу Русия, която вече е под западни икономически санкции след анексирането на Крим през 2014 г. По-късно в понеделник министрите на външните работи на ЕС ще проведат видео разговор с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен.
„Не можем да си затваряме очите за явни нарушения на правата на човека в Русия“, коментира литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис след срещата в неделя. Словашкият външен министър Иван Корчок потвърди настроенията на повечето дипломати в Брюксел, като коментира при пристигането си в понеделник: „Не виждам ЕС да е отговорен за конфликтния курс, който Русия пое.“
Навални беше задържан след завръщането си в Русия от Германия миналия месец и е в затвора от 2 февруари за нарушаване на условната му присъда. Според него осъждането му е политически мотивирано. Москва отрича неправомерни действия и обвинява ЕС, че се е месил във вътрешни дела на Русия.
В Германия Навални се възстановяваше от отравянето си с нервен агент от военен клас. Според него руски агенти са сложили отровата в бельото му - нещо, което Кремъл отрича.
Натискът за санкции се засилва, откакто Кремъл вбеси европейските страни на 5 февруари, като изгони германски, полски и шведски дипломати, без да съобщи на ръководителя на външната политика на ЕС, който беше на посещение в Москва по същото време.
Все пак според Маас ЕС трябва да поддържа някаква дипломация с Москва. „В същото време трябва да говорим за това как да поддържаме конструктивен диалог с Русия, въпреки че отношенията със сигурност са достигнали минимум“, подчертава той.