Основните европейски борсови индекси приключиха последната сесия за седмицата на зелена територия, подкрепени от някои силни корпоративни отчети и икономическите данни за региона, съобщава CNBC.
Паневропейският бенчмарк Stoxx 600 напредна с 0,53% до 414,88 пункта.
Френският индекс CAC прибави 0,79% към стойността си, нараствайки до 5773,55 пункта.
Британският измерител FTSE отчете ръст от 0,1% до 6624,02 пункта.
Германският показател DAX нарасна със 106,3 пункта, или с 0,77%, до 13 993,23 пункта.
Бизнес активността в еврозоната се сви за четвърти месец през февруари, тъй като секторът на услугите продължава да страда заради продължаващите блокади, а фабриките бяха изправени пред нарастващи ограничения.
Комбинираният измерител на активността и за двата сектора (PMI) достигна ниво от 48,1 пункта, малко по-високо от януари, но все още под границата за растежа от 50 пункта.
европейски
Инвеститорите обърнаха внимание и на изявлението на министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, която посочи, че е необходим голям пакет помощи за пълно възстановяване в САЩ от последиците от Covid кризата.
Според нея са необходими допълнителни стимули, въпреки че според някои икономически данни възстановяването вече е в ход. Тя добави, че споразумението за стимулиране в размер на 1,9 трлн. долара може да помогне на САЩ да се върнат към пълна заетост за една година.
„Смятаме, че е много важно да имаме голям пакет, който е насочен към проблемите, които бяха причинени - 15 милиона американци забавят плащането на наема си, 24 милиона възрастни и 12 милиона деца не разполагат с достатъчно храна, малкият бизнес фалира“, каза още Йелън.
Трейдърите обърнаха внимание на вече започналата виртуална среща на лидерите на страните от Г-7 с домакин британския премиер Борис Джонсън. Той предложи пострадалата световна икономика да бъде възстановена след пандемията от COVID-19 с амбициозен план за справяне с климатичните промени, който би създал милиони нови работни места.
„Работни места и растеж – от това ще се нуждаем след тази пандемия“, каза Джонсън в началото на срещата на лидерите на Г7, която ще бъде първа за американския президент Джо Байдън.
Инвеститорите обърнаха внимание и на корпоративните отчети на редица компании, в това число Danone, Hermes International, Renault, Allianz и Swiss Re.
Акциите на Renault поевтиняха с 4,4%, след като френският автомобилен концерн отчете рекордна нетна загуба за 2020 г. в размер на 8 млрд. евро. Компанията се озова на дъното на индекса Stoxx 600.
Цената на акциите на Hermes International се повиши с 3,1% на фона на ръста в приходите от продажби на компанията за луксозни стоки през четвъртото тримесечие. Приходите на Hermes за четвъртото тримесечие в Азия са нараснали с около 39% на коригирана база, а тези в Европа са се свили с 9,7%.