Закъсняхме с даването на разрешителните за ваксини срещу коронавируса и бяхме прекалено оптимистично настроени относно производствените мощности, призна председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен пред Европейския парламент.
За нея обаче европейските институции не могат да си позволят компромиси с безопасността, когато става въпрос за "инжектиране на биологично активно вещество в организма на здрави хора".
Одобрението на ваксините е отнело между 3 и 4 седмици повече, но това допълнително време е гарантирало сигурността и доверието. Сега се работи по ускоряване на процедурата - основно плановете се отнасят до подобряване на обмена на данни за продуктите.
Председателят на ЕК посочи още, че в Брюксел са се предоверили на компаниите и техните графици за доставки. "Трябва да извадим поуки от допуснатите грешки", каза тя и посочи, че общността се е съсредоточила като цяло върху разработването на ваксините и е подценила проблемите, свързани с масовото им производство.
"Науката изпревари производствения процес", отчете още Фон дер Лайен.
За нея решението за единно договаряне и покупката на ваксини е било правилно решение. "Не искам да си помисля дори какво би се случило, ако някои от богатите държави си бяха закупили ваксини, а останалите бяха останали без такива", категорична беше тя.
Урсула фон дер Лайен призова за солидарност с останалия свят, за да може да се прекрати разпространението на вируса и възможността му да мутира. По тази причина е създаден и механизмът COVAX, по който богатите държави да осигурят достъп до ваксини за страните със "средни и ниски доходи". Страните от ЕС са предоставили 850 млн. евро за инициативата и се очаква механизмът да започне работа в края на февруари.
Фон дер Лайен отчете пред европейските депутати как върви стратегията за ваксиниране на европейците. Данните засега показват, че към началото на февруари повече от 17% от гражданите вече са ваксинирани срещу коронавируса и целта за поставени ваксини на поне 70% от европейците до края на лятото е на дневен ред. Досега са осигурени 26 млн. дози ваксини срещу коронавируса.
"Борбата срещу коронавируса е маратон, не спринт", коментира председателят на ЕК пред европейските депутати, припомняйки появата на нови варианти на вируса, за които не е ясно дали ваксините са ефективни. Тя обеща достъп до всички договори за доставка на ваксини, сключени от Европейската комисия с производителите на ваксини.
Тя потвърди още ангажимента на ЕС да предостави ваксини на съседните държави и развиващите се страни по механизма COVAX.
Междувременно премиерът на Украйна Денис Шмигал пристигна на тридневно посещение в Брюксел. В интервю за Politico той коментира, че по механизма очаква поне 8 млн. дози ваксини срещу коронавируса. Населението на страната обаче е почти 42 млн. души и тези количества ще бъдат крайно недостатъчни, допълва европейското издание.
Шмигал предупреди още, че Русия се опитва да използва своята ваксина, за да спечели влияние в ЕС. Подобно мнение изказа и премиерът на Литва Ингрида Шимоните, която беше категорична, че в страната няма да използват "Спутник V", дори и да получи одобрението на Европейската агенция по лекарствата (EMA).
За нея няма съмнение, че Русия се опитва да използва разработката си като "нова геополитическа игра", пише Politico.
преди 3 години "Борбата срещу коронавируса е маратон, не спринт", коментира председателят на ЕК пред европейските депутати, припомняйки появата на нови варианти на вируса, за които не е ясно дали ваксините са ефективни.ъхъ , маратон като на хамстера въртележката . отговор Сигнализирай за неуместен коментар