„Икономиката на Италия е изправена пред редица предизвикателства като огромния бюджетен дефицит, съпроводен с нарастването на външния дълг“, посочи той.
Според Вълков най-големият проблем ще бъде насърчаването на икономическия ръст, тъй като се очаква малкият и средният бизнес да бъдат много силно засегнат от пандемията.
Той е на мнение, че мерките са доста общи и не предвиждат конкретни стъпки в тази посока. „Затова се стигна и до тази мини политическа криза“, смята банкерът.
Петко Вълков потвърди, че в момента се разчита на фискални мерки, които обаче са свързани с допълнителни условия и се движат много бавно. Той коментира, че Италия остава ограничена в този момент и разчита основно на спасителния план на Европейския съюз
„При новината за падането на предишното правителство доходността на държавния дълг тръгна рязко нагоре, а борсите - надолу. След обявяването на новината за Марио Драги имаме обръщане на тези ходове, като най-печеливши се оказаха банките в Италия, чиито акции поскъпват с около 5%“, обясни финансистът.
Той подчерта, че те разчитат на правителството и експертизата на Марио Драги.
По думите на Вълков италианският президент Серджо Матарела иска да види в премиера бърза решителност за справяне с проблемите и внедряване на плана за подпомагане на италианската икономика, насочен към най-силно засегнатите сектори като малкия и средния бизнес.
Как пазарите посрещнаха новината за Марио Драги? Ще извади ли бившият управител на ЕЦБ Ботуша от кризата?
Коментарът не е препоръка за взимане на инвестиционно решение.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“може да видите тук.