По думите ú с новата си програма „Хоризонт Европа“ Европейския съюз с бюджет от 95,5 млрд. евро не започва отначало усилията си в научната сфера, но сменя модела. Пари ще се дават за изпълнени конкретни цели, а не „на калпак".
„Значителна част от общественото внимание, но и от бюджетите, се ориентира към създаване на нови ваксини, на социално-икономическа база, така че да може да се адресират ефектите от пандемията. И затова представянето на бюджета по програмата „Хоризонт Европа" беше толкова важно, за да се види дали Европа ще може да го защити“, каза Безуханова.
Тя посочи, че с изпълнението си този проект ще подкрепи модерно икономическо развитие, ще „даде на Европа изключителна стойност и тежест в един свят на трансформация“.
„Здравето, разбира се, е в центъра на вниманието, но далеч не е единствена тема. За зелени иновации са отделени 35% от бюджета и не изглежда Европа да направи компромис със заявената политическа линия за зелено иновационно икономическо развитие“, коментира представителят на инвестиционния комитет в EIC.
Безуханова напомни, че здравето е една от линиите, по която се работи, но има „много сериозен ресурс, заделен за нови енергии, нови храни, транспорт“.
„Сега голям акцент се слага върху изследователската дейност и върху подкрепата на бизнеси, базирани на науката", подчерта Безуханова. „В момента има голям импулс за развитието на науката във водещите европейски центрове и има едно здравословно състезание за това как ще бъдат адресирани с наука предизвикателствата в този трансформиращ се свят“, добави тя.
Нейният съвет е на местно ниво правителството да включи експерти във финализирането на Плана за възстановяване и развитие и да консултира интегрирането му с програми като „Хоризонт Европа“, за да се получи една цялостна програма за развитието на икономиката, както по отношение на дигитализацията, така и по отношение на зелените иновации.
Защо пандемията пренареди приоритетите на Брюксел? Как ЕС ще подкрепя иновациите и научните изследвания до 2027 г.? Ще стигнат ли парите бързо до проектите? Какви са проблемите, свързани с финансирането на научната дейност в България. Кои са креативните индустрии и ще може ли да създаде България самолетен двигател?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.
преди 3 години София и всеки друг голям град би могъл да изгради със собствени средства една или повече Вертикални Аеропонни Ферми за масово производство на огромни количества 100% Карбон-Неутрални (и Негативни) Биогорива като БиоМетан, БиоДизел, Прахово Гориво, Пелети, ***, а също така редица видове Храни, Фуражи, Пулпове, Влакна, Торове и др. Материали, от свръхбързо ръстяща (1м/ден) Биомаса - Бамбук Беема или Гигантски Калифорнийски Келп.Една част от тези продукти може да се продава, а друга част да се ползва от гражданите на супер-ниски цени или дори безплатно.Целият градски транспорт и частни автомобили могат да преминат на БиоМетан, Печките могат да горят Пелети с прахоуловител или евтини и чисти Растителни Масла / Биодизел без сяра и сажди ( https://biodizel.alle.bg ) - и въздухът ще стане чист като сълза.Общините ще генерират многомилиардни приходи, ще се открият стотици нови работни места.https://vertikalna-ferma.alle.bg отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години некадърноста на политическите елити и десижънмейкърите е потресаваща ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Те и тия сто ще са толкова въглеродно неутрални, колкото са точни данните на производителите на леки автомобили за разхода им на гориво.Т.е. само на хартия.Но то напоследък в ЕС това е приоритета-*** да е но в целофан да е, демек да изглежда на картия и за доклади и цели добре, пък реалността не е важна.Няма да се оставяме на фактите да ни развалят красивите доклади я. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години То дали ще има град милионник не е ясно... Това е проблема д*би*и. отговор Сигнализирай за неуместен коментар